#movingforward


Cesur ve Güçlü Kadının markası Kısmet By Milka “ileri hareket ediyoruz” mottosuyla büyüyor.

Markalaşmanın kritik başarı faktörleri arasında gün geçtikçe önem kazanan “katma değer yaratmak”, mücevherat sektöründe başarılı olabilmenin anahtarı... Mücevher dünyasında bilinen sayılı Türk markaları arasında yer alan Kısmet by Milka ise adeta bunun kanıtı. Tasarımdaki başarısını pazarlama bileşenleri ile pekiştiren Kısmet by Milka Türkiye’den dünyaya uzanan bu başarılı marka yolculuğunda gereken yapı taşlarını bir bir yerine oturtuyor.

Kısmetli tasarımların yaratıcısı Milka Karaağaçlı, Kısmet by Milka’nın mücevher markalarına yol gösteren başarı hikayesinden, sosyal medyaya bir çok konuda sorularımızı yanıtladı.

Trendvision Forecasting tarafından Türkiye sınırlarını aşabilmiş az sayıdaki Türk markasından biri olarak tanımlanıyorsunuz. Markalaşma konusunda mücevher markalarına yol gösterecek tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?

Kültürel elementler çok önemli, kültürün içine dışardan bakmamalısınız. Ben otantisitenin dünyaya da çok anlamlı geldiğini görüyorum. Başka kültürlere onlar gibi davranmaktansa, kendi tohumumuzu oralarda yaşatmak önemli. Aynı zamanda geleneksel kaynaşmayı sağladığım için artık farklı alanlara ve kendimden daha evrensel şeylere bakıyorum. Markanın ve koleksiyonların hikayeleri, özgünlüğü, bütünselliği ve farklı olmaları çok önemli. Dünya için yeniyi bulmak, dünyanın bir adım ötesinde olmak, sürekli ilerlemek ve dolayısıyla ileriyi görebilme yetisine sahip olmayı öğrendim bu yolculukta. Başka türlü yer edinme şansınız olamaz.

Kısmet’in farkı pazarda öncü olması, trendleri yaratması ve modaya yön vermesi. Yaptığımız koleksiyonların heyecan yaratması gerekir, yapılmamışı yapmak, ilk olmak bizim için elzem. Bu bakış açısıyla dur durak bilmeden geliştirerek ilerlemeye çalışıyoruz.

Pazarlama bileşenlerini de çok doğru kullanmak gerekiyor. Konumlandırmanızdan renklerinize, satış fiyatlarınızdan satış sonrası hizmetlerinize kadar her türlü detayı düşünüp iyi planlamanız başarının temelinde yatıyor.

Mücevher dünyasındaki yolculuğunuz nasıl başladı? Markanızı bugün bulunduğu noktaya getiren aşamalardan bahsedebilir misiniz?

Mücevher tutkusu hayatımda her zaman vardı ve 8 sene önce hobi olarak mücevher tasarımına başladım. 14 yıllık kurumsal hayatımı terk ettim, hayatımda ilerleyerek yeni bir sayfa açtım. Kendi markamı, Kısmet By Milka’yı yarattım. Kısmet, marka olarak ‘fine jewelery’ dediğimiz kategorinin Türkiye’deki kurucusu aslında. 8 yıl öncesine giderseniz pazarda sadece iki kategori olduğunu görürsünüz: 1- ağır mücevher satan kuyumcular ve 2- bijuteri diye adlandırdığımız değerli madenlerden yapılmayan gündelik takılar. Eskiden altın, mücevher kuyumcudan alınırdı, düğün nişan gibi özel durumlarda alınan setler, kasada bekleyen ağır mücevherler söz konusuydu. Ya da gündelik takacağımız ama sezonu geçince hiçbir değeri olmayan bijuteriler. Bu iki kategori arasına Kısmet olarak yeni bir segment yarattık. Gündelik, her ortamda, gündüz, gece hep takacağımız takılar, altın ve değerli taşlardan oluşan tasarım parçalar. Fiyat olarak da az önce saydığım iki kategori arasına yerleşti. Pazarda öyle bir açık vardı ve biz o açığı doldurduk. Alışkanlık değiştirdik. Müşteriler çok pozitif geri dönüş yapınca, her köşe başında Kısmet’i taklit eden tasarımcılar doğmaya başladı. Ben bunu doğal bir süreç olarak görüyorum. Pazarlamada beklenen bir gelişim. Uzun vadede sağlam olan markalar kalacak, taklitçiler yok olacak, yerine yenileri gelecek. Rekabet böyle bir şey ve güzel de.

Kısmet’in farkı pazarda öncü olması, trendleri yaratması ve modaya yön vermesi. Yaptığımız koleksiyonların heyecan yaratması gerekir, yapılmamışı yapmak, ilk olmak bizim için elzem. Bu bakış açısıyla dur durak bilmeden geliştirerek ilerlemeye çalışıyoruz.

Sektörde farkınızın hissedilmesi için öncelikle iyi bir tasarımcı olmanız gerekiyor. Biz hep yapılmayanı yaptık, yarattığımızda ilk olduk, her anlamda öncü olmak çok önemli.

Artık “Kısmet” denildiği zaman farklı, kişiye özel, hikayesi olan takılar geliyor akla. Belli bir algısı oluştu markanın ve sadece Türkiye’de değil dünya çapında bir marka oldu. Naomi Watts’tan Madonna’ya bir çok ünlü Kısmet takıyor. Bu da bir marka sahibinin en çok gurur duyacağı özelliklerinden biridir diye düşünüyorum.

Müşteriler çok pozitif geri dönüş yapınca, her köşe başında Kısmet’i taklit eden tasarımcılar doğmaya başladı. Ben bunu doğal bir süreç olarak görüyorum. Pazarlamada beklenen bir gelişim. Uzun vadede sağlam olan markalar kalacak, taklitçiler yok olacak, yerine yenileri gelecek. Rekabet böyle bir şey ve güzel de.

Hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız ve bu kitleye ulaşmak için kullandığınız yöntem ve mecralar nelerdir?

Kısmet By Milka tasarımları cesur, ilerleyen, durmayan kadınlardan ilham alan bir marka ve bu kadınları yansıtıyoruz. Bu nedenle mottomuz #movingforward yani ‘ileriye hareket ediyoruz’. Hedef kitlemize iletişim, PR çalışmaları ve sosyal medyamızla ulaşıyoruz. Son zamanlarda ise en fazla sosyal medyada iletişim halindeniz. Çok hızlı iletişim kurabiliyoruz bu yolla. Hislerimizi, heyecanımızı, düşüncelerimizi bu sayede istediğimiz zaman, istediğimiz şekilde onlara hissettirebiliyoruz.

Koleksiyonlarınızı nasıl tanımlarsınız?

Tüm hazırladığım koleksiyonların bir hikayesi, duygusu var ve güçlü Kısmet enerjisini yansıtıyor. Heyecan, farklılık, yenilik, ilerleme olmazsa olmazlarım.

En sevdiğiniz tasarımınız/koleksiyonunuz hangisi?

Her koleksiyondan favorilerim var ve hepsinin kendine özel bir enerjisi olduğuna inanıyorum. Tek taşım, üzerinde dördümüzün doğum tarihlerinin olduğu aile yüzüğüm, M yüzüğüm, Mayra ve Mateo isimli künyelerim hep üstümde.

Sosyal medya markalar için bir ‘nimet’ olmaya devam ediyor. Örneğin Kısmet by Milka’nın bugünkü instagram takipçi sayısı 103B. Markanızın dünyaca ünlü bir markaya dönüşmesinde sosyal medyanın etkisi nedir? Bir mücevher tasarımcısı olarak olarak sosyal medya kullanımına yönelik verebileceğiniz ipuçları var mı?

Sosyal medya patlaması yaşıyoruz aslında, 7 sene önce sadece Facebook hayatımızdayken şimdi Instagram, Snapchat vs. gibi bir dolu mecra var hayatımızda. Bu nedenle trendler de sosyal medyadan takip edilir oldu. Dünyanın her yerine nerde olursanız olun çok kolay ve hızlı ulaşabiliyorsunuz, bu klasik mecralarla yapılabilecek bir şey değil. Kısmet By Milka olarak biz sosyal medya hesabımızda kendi marka kimliğimizi yaşatıyoruz. Bunu kullandığımız hashtaglarle, görsellerle de destekliyoruz. Tasarım mücevher markası olduğumuz için stil önerileri de yapıyoruz.

Markanın dünyaca ünlü olmasında sosyal medyanın etkisi elbette ki var. Ancak tek etken bu olamaz. Biz yıllardır Amerika’ya yatırım yapıyoruz, New York’ta bir showroomumuz var, dümenli calıştığımız bir PR ajansı var. Her yıl Couture’e katılıyoruz ve müşteri ziyaretleri yapıyoruz. Bütün pazarlama bileşenlerini etkili biçimde kullanıyoruz, bütünü markanın başarısına hizmet ediyor.

2017 Kısmet by Milka için neler getirecek?

2017 çok güzel bir yıl olacak. İki yeni mağaza açma planımız var ve kısa zamanda hayata geçireceğiz. Yeni pazarlara da giriyoruz. Kısmet by Milka, Türkiye’nin gururu olmaya devam edecek, daha da ileri gidecek.

#KısmetbyMilka #MilkaKaraağaçlı #movingforwardkısmetbymilka

45 görüntüleme

Altın Dünyası Yayın Grubu

Binbirdirek Mahallesi Klodfarer Caddesi Kültür Apartmanı N:15 Kat:2 D:10

Sultanahmet - Fatih / İSTANBUL

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

Altın Dünyası Dergisi
  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle