top of page

Çalışmalarımızın Karşılığını Sektörümüz Bu Fuarda Aldı!

İstanbul fuarının ilerleyişi hakkında görüşlerde bulunan Mücevher İhracatçılar Birliği Başkanı Burak Yakın, Ocak ayında gerçekleşecek Antalya Fuarı’nın planlamalarından bahsetti. TurkishJewellery.Org portalını ihracat stratejilerinin merkezine yerleştirdiklerini belirten Yakın, açıklamalarının devamında alım heyetlerinin, fuarın kalitesini artırmada önemli rol oynadıklarını vurguladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu’nda bulunan Yakın, yaklaşan Ticaret Odası seçimlerinde Ercan Özboyacı’yı desteklediklerinin altını çizdi.400'e yakın katılımcı ve 700’e yakın alım heyetinin geldiğini belirten Mücevher İhracatçılar Birliği Başkanı Burak Yakın, Informa’nın da çalışmalarının fuarda yer aldığını belirtti. Tek tek bütün standları gezen Yakın, gözlemlerini şu cümlelerle ifade etti: ‘’Esnaflarımız ile görüştüğümüzde hepsi memnuniyetini söylüyor. Mart'a kadar siparişleri nasıl yetiştireceklerini düşünüyorlar. Bundan dolayı bazı atölyelerimiz siparişi kapatmışlar. Esnafımızı bu şekilde mutlu görmek bizi de mutlu ediyor. Seçim zamanı bize güveni olmayan arkadaşlarımız vardı, böylelikle bize olan güveni sağlamış olduk. Fuar ilk kez böyle kalabalık, 3. hall’e 4.hall’i ekledik. Aşırı talep bizi de çok mutlu etti. Hem yönetim kuruluma hem de fuar ekibimiz İnforma’ya teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışmayla sektörümüze mahcup olmadık’’ dedi.


‘’Antalya Fuarı İçin Yeni Düşüncelerimiz Var’’


‘’Kemer’de gerçekleştirilen fuar, havaalanına, geliş gidiş noktalarına uzak olduğundan Belek’e çekildiğini söyleyen Yakın, fuarla ilgili yeni düşüncelerinin olduğunu ancak henüz tam karar verilmediğini belirtti. Yönetim kurulu ile görüşme halinde olduklarını belirten Burak Yakın, düşüncelerini şu cümlelerle açıkladı: ‘’Son iki gün sadece ihracatçı değil, fuarı tüm Türkiye’ye açmayı düşünüyoruz. Alım heyeti organize etmeye çalışıyoruz. Çok fazla talep var nasıl seçeceğimize karar vereceğiz, bu süreçte sektörün de fikrini alacağız. 80-100 limitinde tutacağız. Fuar alanımız 100 e kadar alabiliyor. Antalya Fuarı da çok sağlıklı geçecek ama sektörün siparişleri nasıl yetiştireceği önemli sorun. Görüştüğüm firmaların hepsi mart ayına kadar dolu olduklarını sipariş almayı düşünmediklerini söylüyor. Önümüz açık.13 maddemiz vardı 7 tanesini hazırladık, çok yakın zamanda organize ettik. Yönetim kurulumuz çok iyi çalışıyor çok teşekkür ediyorum. Uyum sağladık, bu hızla devam edeceğiz.’’


“Yaşanan Sorunlar Takip Edilecek”


‘’Meksika sorumlumuz Nihan Hanım alım heyeti getirdi. Takip ettim, ciddi anlamda sipariş yazmışlar. Güney Amerika'dan eski alım heyeti var. Bunlar getirdiklerini bazı dükkanlara yönlendiriyor. Takip ediyorum, 80’e yakın kişi getirdiler, yönlendirme yapıyorlar. Bundan sonraki fuarda kabul etmeyeceğim çünkü yönlendirme yapıp onların üzerinden hanut aldıklarını hissettim. Bunun önüne geçeceğim. Bugün fuar ekibi ve yönetim kurulu ile toplantı yaptım. Bunu durumu çok yakın zamanda ortaya çıkaracağım.


“Bütün Firmalarımızın Portala Üye Olmasını İstiyorum”


“Portal bir denge olayı bu yüzden benim için çok önemli . Portala herkesin girmesi lazım ki yurt dışından yönlendirdiğimiz zaman bütün sektörümüz eşit dengede olsun. Dışarıdan yönlendirdiğimiz kişilerin sektörde bulunan bütün firmalarımızı görmesini istiyorum. Bütün sektörümüze buradan ricada bulunuyorum; herkesin portala üye olmasını istiyorum, portalda bulunurlarsa yurt dışından yönlendirdiğimiz kişiler için eşit dağıtım olur. Bu da bizi mutlu eder.”


Portal Fiyatlarında Yenilenmeye Gidildi


“Portalda fiyatlar yüksekti ondan dolayı 2000 dolar olan giriş ücretinin, 500- 1000 dolar olması sektörümüz tarafından olumlu karşılandı. Fuarda 50’ye yakın firmayı üye yaptık. Bu sayının artacağına inanıyorum. Birlikte sektör için çalışacağız, çaba göstereceğiz, denge kurucaz. Başkanlık döneminde bunu söylüyorum her zaman bunu söyleyeceğim.”


“Sanatla Kültürü Buluşturduk”


“Fuarımızın kalitesi arttı. Sanatla mücevheri ve kültürü buluşturduk. Bu etkinlikler sektörümüzde iyi bir tepki uyandırdı. Bundan sonra gerçekleşecek müze projemiz var. Sektörümüzün duayenlerinden destek bekliyoruz. Designer Club’ı, GESAD’ı en öne koyduk. Fuarın bütün çevresini değiştirmeye çalışıyoruz, bunu hep birlikte yapacağız.”


‘’Gönlüm ve Tarafım Belli’’


“MİB, TİM yönetimine hiç bir zaman girmemişti. Bizler bunu başardık. Ticaret Odası’ndan da aynı şeyi bekliyoruz. Şekib Avdagiç Bey’den bu durumu rica ettik. Ben bu noktada Ercan Özboyacı’nın vizyonuna ve misyonuna çok güveniyorum. Tecrübesi olduğu için sektörümüz açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Her iki arkadaşa da başarılar dilerim ancak benim gönlüm ve tarafım belli. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı olarak taraf belirtmemi doğru bulmayabilirler ama sektörümüzün iyi yerlere gelmesi açısından, ilişkiler açısından Ercan Özboyacı’yı tavsiye ediyorum.”


Commentaires


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page