top of page

ÖZBEK KURSİYERLER, MATRİX GOLD SERTİFİKALARINI TÖRENLE ALDITürk kuyumculuğunu gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bünyesinde duayen usta ve uzman isimlerle farklı branşlarda kurslar veren İKO Mücevher Akademisi, Özbekistan’dan gelen kursiyerlere de Matrix Gold eğitimi verdi.


İstanbul Kuyumcular Odası ile Özbekistan Kuyumculuk Endüstrisi Birliği arasında yapılan işbirliği kapsamında İstanbul’a gelen Özbek kursiyerler, İKO Mücevher Akademisi’ndeki 1 aylık eğitimlerini tamamladı. Matrix Gold eğitimini başarıyla bitiren Özbek kursiyerlere0 ‘İstanbul Kuyumcular Odası’ ve ‘İstanbul Ticaret Üniversitesi’ imzalı sertifikaları, İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı İlhami Yazıcı, Genel Sekreter İsmail Kalafat ve eğitmenimiz-eğitim koordinatörü Bahadır Benzer'in katıldığı bir törenle verildi. Özbek öğrencilere temel düzeyde Matrix Gold eğitimi verdiklerini belirten İKO Mücevher Akademisi Koordinatörü Bahadır Benzer, “Bilindiği gibi İKO Mücevher Akademisi’nde İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliği ile uzun zamandır Matrix Gold eğitim veriyoruz. Özbekistan’da devletin oluşturduğu fabrikada kuyum imalatı yapılıyor. Özbekistan, sektörün ihtiyacı olan nitelikli mücevher tasarımcısı konusunda yeterli insan kaynağı bulamamaktadır. Bu nedenle ülke olarak bu konuda ilerlemek istiyorlar. İKO Başkanımız, sağ olsun bizlere bu imkanı sağladı. İKO’yla Özbekistan Kuyumculuk Endüstrisi Birliği arasındaki iş birliğiyle Özbek kursiyerler, burada Matrix Gold eğitimi aldı. Bu işbirliği önümüzdeki dönemde de sürecek. Biz de eğitim+teknik konusunda eksiklikleri yerinde görmek amacıyla Özbekistan’a gideceğiz. Tabii ki, 1 aylık süre Matrix Gold gibi kompleks bir program için yetersiz kalıyor; ama biz onlara temel düzeyde bir eğitimi sağladık.” dedi.


Özbek kursiyerler, eğitim hakkında ne dedi?

Kendimi geliştirme fırsatı buldum

Nur Muhammed Abdurrahmanov

Küçüklüğümde bilgisayara meraklı olduğum için ailemin tavsiyesiyle meslek olarak ‘Matrix Gold’ kuyumculuğu seçtim. Küçük atölyem var ve o burada az da olsa bu program üzerinde çalışıyordum. 1 aylık eğitimde hem eksiklerimi gördüm, hem de kendimi geliştirme imkanı bulduğum için çok mutluyum. Matrix Gold’u ülkeme döndüğümde kullanacağım. Hocamızdan çok memnunuz.


Herkese tavsiye ediyorum

Ramziddin Muhidinov Nizamıddınoğlu

Asıl mesleğim mimarlık. Bu programlar üzerinde çalışırken kuyumculuk ilgimi çekti. Devletin kuyumculuk firmasında tasarımcı olarak çalışıyorum. Bu nedenle, Matrix Gold kursu benim için önemli bir yenilik ve gelişim sağladı. İKO ve Bahadır hocamız sayesinde çok şey öğrendim. Kendi bilgilerimi geliştirdim. Ülkeme döndüğümde meslektaşlarıma da tavsiye edeceğim. Sektörde yeniyim; ama buraya gelince karşılaştırma fırsatım oldu. Türkiye daha ileride ve Avrupa standartlarına göre çalışıyor. Oturmuş bir yapısı var.


1 aylık eğitim yetmez! Mamurcan Mahsudconoğlu

Taşkent’te kuyumcu atölyem var. Matrix Gold üzerine deneyim kazanmak amacıyla buraya geldim. İKO Mücevher Akademisi’nde programa sıfırdan başladım. Kurs sonunda aklımdaki tasarımları; artık hayata geçirebileceğim. Bu benim için büyük başarı. 1 aylık eğitim süresi yetersiz. Matrix Gold, en az 2-3 ay eğitim ve 1-1,5 yıl deneyim kazandıktan sonra tam anlamıyla öğrenilebilir. Sağ olsun Bahadır Hocamız, hepimizle ayrı ayrı ilgilendi. İleride tekrar bu program üzerine eğitim alabilirim.


Sizden öğrenecek çok şey var

Nur Muhammed Ali Mircemaloğlu

24 yaşındayım. Mimarlık mezunuyum. Kolej sonrası kuyumculuk ilgimi çekti. Devletimizin altın fabrikasında çalışıyorum. Kendi bildiklerimiz ve Matrix Gold’la belli noktalara geldim. Eğitim, program konusunda bize ciddi tecrübe kazandırdı. Matrix Gold’u biliyordum; ama bu kadar detaylı değil. Kursta kullandıkça güzel bir program olduğunu gördüm. Ülkeme döndüğümde özellikle tasarımı zor, bol taşların kullanıldığı bir set yapmayı düşünüyorum. Eğitim için Özbekistan Kuyumculuk Endüstrisi Birliği ve İstanbul Kuyumcular Odası’na teşekkür ediyorum. Türkiye’den öğreneceğimiz daha çok şey var.


İKO Mücevher Akademisi’nde kayıtları devam eden mine sanatı, sadekarlık, mıhlayıcılık, kalemkarlık ve elde mücevher tasarımı derslerinde yer almak için 0212-5162757 ve 0534 6418413 telefonlarından Muhammed Dutkun ile iletişime geçebilirsiniz.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN