LATİN AMERİKA'DA BAŞLAYAN KADINLARI GÜÇLENDİRME TOPLANTISI VE İZLENİMLER

June 1, 2016

Sevgili konuklarım Eli Izhakoff ve Ali Pastorini Haziran ayının ortalarında İstanbul'a ziyarete geldiklerinde, "Latin Amerika'daki Kadınları Güçlendirme" toplantısından bahsetmişti. Sektörde yönetici bir kadın olan Ali Pastorini, toplantıya benim de konuşmacı olarak katılmamı istediğinde ilk aklımdan geçenler "neden özellikle kadınlar? Özellikle -kadınlar- demek, baştan ayırım yapmak değil mi?" oldu. Ancak, daha sonra üzerinde düşündüğümde, günlük iş koşturmasında, ticaretin getirdiği ve herkesin uğraştığı sorunlar arasında kadın olmanın yüklediği ek zorlukları göz ardı ettiğimi farkettim. Böylece, ertesi gün yaptığımız kahvaltıda Panama Mücevher ve Pırlanta Merkezi Başkan Yardımcısı Ali Pastorini’nin davetini kabul ettim. Panama'daki Latin Amerika'nın tek borsası olan “Panama Pırlanta Borsası’nın ve “Panama Mücevher ve Pırlanta Merkezi’nin” birlikte organize ettiği “İkinci Latin Amerika Pırlanta Haftası’na” yolculuğumuz böylelikle başladı. 
 

Vardığımız ilk akşam Borsa Başkanı Mahesh Khemlani, Ali Pastorini, bankacı ve yatırımcılarla yapılan samimi bir yemekte, Panama'nın ana gelir kaynaklarından olan Panama Kanalı'nın ikincisinin 4 gün sonra açılacağını öğrendik. Yeni kanalın diğerinin 3 katı daha fazla kapasitede olmasıyla taşımacılıkta dünya çapında bir devrim olacağı anlatıldı. Benim ilgilendiğim konu ise, ertesi gün katılacağım toplantıydı. Orada, açılış konuşmasının hemen ardından bana söz verileceğini öğrenmem, kendimi toplantının başarıya ulaşmasından sorumlu hissetmeme neden oldu.

Panama'da binaların mimarisi, dekorasyonu önem verilen konulardan. World Jewelry and Diamond Hub ve Panama Diamond Exchange de de mimariye önem verilmiş. Toplantının yapıldığı salon, kendisine yer açan firmaların ofis ve mağazaları ile birlikte giriş katında yer alıyordu. Toplantıya, 12 ülkeden firma sahibi ve üst düzey yönetici pozisyonundaki 51 kadın katıldı. Katılan ülkeler arasında Panama ve Türkiye'den başka Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvator, Guatemala, İtalya, Rusya, Venezuela yer alıyordu. 

Açılış konuşmasını yapan Panama Mücevher ve Pırlanta Merkezi Başkan Yardımcısı Ali  Pastorini, bizimle, dünya çapında insan kaynakları konusunda hizmet veren Mercer firmasının 2016 yılı için, çalışma hayatında cinsiyet eşitliği konusunda yayınladığı sonuçları paylaştı. Dünya genelinde yönetici veya daha üst pozisyonda çalışan kadınlar %35 oranında. Oysa kadınlar için hizmet ve ürün pazarlayan firmalar toplamın  %60ını oluşturuyor. Pastorini, bu toplantıda Latin Amerikalı kadınlar olarak, herhangi bir ayrıcalık istemediklerini, sadece kapasite ve yeteneklerinin önyargısız, ayrım yapılmadan değerlendirilmesini beklediğini belirtti. Toplanmamızın amacını birbirimizi tanımak ve çözüm istenen sorunları paylaşmak olarak belirten Pastorini, katılımcılara beni takdim ederek mikrofonu bıraktı. 


Konuşmama kısaca kendimi ve  çalışmalarımı anlatarak ve mücevher pazarında Türkiye'nin önemli rolünü belirterek başladım. Daha sonra, toplantının gündemi olan konunun sadece Latin Amerika'nın değil tüm dünyanın sorunu olduğunu, ancak buna gerçekten çözüm üreten, harekete geçen kuruluş ve etkinliklerin de neredeyse hiç olmadığını söyledim. Ortak bir amaçla bir araya gelen 12 ülkenin zaten bir güç olduğunu belirtip ‘‘Gelin burada farklı bir şey yapalım, sadece konuşup dağılmayalım, önce birbirimizi destekleyelim, 12 farklı ülke demek 12 farklı pazar demek, birbirimizle sıkı bağlantı kuralım, ürün alış verişini başlatalım. Ben kendi adıma bu salonda Türkiye pazarından ürün almak veya satmak isteyen firmalara destek olmaya hazırım" dedim. Büyük heyecanla karşılanan önerimin ardından herkesin konuşmasını istediğim için sözü diğer meslektaşlarıma bıraktım. Toplantının ilerleyen saatlerinde, harekete geçmek ve yakalanan heyecanı kaybetmemek adına, ev sahibi kuruluşun önderliğinde bir Whatsapp grubu oluşturulmasını önerdim. Alkışlarla karşılanan bu önerimin sonrasında aynı günün akşamı grup kuruldu ve toplantıyla başlayan iletişimimiz, her gün yazışmak şeklinde sağlamlaştı.

Toplantının ardından yaptığım firma ve mağaza ziyaretleri, üst düzey görüşmelerle gerek Panama gerek Latin Amerika toptan ve perakende pazarını inceleme fırsatı buldum.


ŞİMDİ SIRA BİZDE…
14 saatlik dönüş uçağında, dergiye yetişmesi için bu satırları yazarken bir yandan düşünüyorum... Başlayan bu heyecan dalgası, oluşturulan bu destek ortamı bize nasıl yansımalı diye... Neden Orta Doğu'da böyle güçlü bir hareketi başlatan biz olmayalım? Kafamda bu pazarlarda dostluk kurduğum güçlü kadınları canlandırıyorum ve kendime ev ödevi veriyorum; önümüzdeki günlerde Latin Amerika'da bu harekete destek veren Panama Borsası gibi güçlü kurumlarımızla bu proje için irtibata geçeceğim. 

Tüm dünyada yankı uyandıran, basının büyük ilgisiyle karşılanan ve gerçek bir hareketlilik sağladığımız bu toplantının devamında sıra bizim bu sınavı vermemizde.

 

 


 

 

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle