CIBJO, PIRLANTA PAZARLAMASI İÇİN YENİ ISO STANDARDINI DEĞERLENDİRİYOR

August 3, 2015

Dünya Mücevher Konfederasyonu (CIBJO), bu ay tüketicilere pırlanta satımında pırlanta sanayisi tarafından kullanılacak olan onaylanmış koşulları belirten ISO Uluslararası 18323 Standardı’nın yayınlanmasını değerlendiriyor.

 

 

Uluslararası Standartlar Teşkilatı’nın yeni standardı, elması açık bir şekilde doğadan yaratıldığı şeklinde tanımlıyor ve daha fazla niteliği anlatmaya gerek olmadan “elmas” teriminin her zaman için doğal elması işaret ettiğini belirtiyor. Yeni ISO Uluslararası Standart, CIBJO Diamond Blue Book’ta özetlenen ve Uluslararası Pırlanta Konseyi’ninkinde sıralanan tanımlara ayna tutuyor.

 

CIBJO Başkanı Gaetano Cavalieri, yeni standarda ilişkin; “Bu azami önemin gelişimi, yalnızca sanayide bizim için değil, aynı zamanda geçmişe kıyasla uluslararası sözleşmelerde daha fazla korunan mücevher tüketicileri için de oldukça önemlidir. ISO standardı esasen Diamond Blue Book kurallarını derlediği için de ayrıca gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Yeni ISO Uluslararası Standardı sentetik pırlantayı “esasen pırlanta gibi aynı kimyasal oluşuma, kristal yapıya ve fiziksel özelliklere (optik dahil) sahip yapay ürün” olarak tanımlar. Bunu en iyi tanımlamak için kullanılan uygun terimler; “sentetik pırlanta”, “laboratuvar ortamında geliştirilen pırlanta” veya “laboratuvar ortamında yaratılan pırlanta” olarak sayılabilir ve kısaltmalar kullanılamaz.

ISO Uluslararası 18323 Standardı, herhangi bir sentetik pırlantayı tanımlamak için “kültürlenmiş” ve “işlenmiş” gibi terimlerin yanı sıra “gerçek”, “hakiki”, “değerli” ve “kıymetli” gibi sıfatların kullanımını açık bir biçimde yasaklıyor.

 

Yeni standart, işlenmiş pırlantayı “kalıcı veya geçici olarak görünüşünü değiştirmek amacıyla kesme, parlatma, temizleme ve ayarlamanın yanı sıra insan müdahalesine maruz kalmış pırlanta” olarak tanımlıyor. İşlemeye maruz kalan herhangi bir pırlantanın “işlenmiş pırlanta” olarak açıklanmasını ve/veya özel işlem için belirli bir referans içermesi gerektiğini belirtiyor. Tanımlamanın, hemen görülebilir ve açık olması ve kısaltma kullanılmaması gerektiği, bununla birlikte yeni standart, yanlış yönlendirici olabileceğinden ötürü “doğal işlenmiş pırlanta” veya “işlenmiş doğal elmas” terimlerinin kullanılmaması gerektiğini vurgulanmaktadır.

Yeni ISO standardının alınma süreci, De Beers, Rio Tinto, BHP ve Uluslararası Pırlanta Konseyi’ni de içeren bir koalisyonda öncü organizasyon görevi yapan CIBJO’yla birlikte Avrupa’da yedi yıl önce başlamıştır.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle