top of page

“İL BERNARDO GIBI BAKMAK”


Türkiye’de ve dünyada tüketici profilinde çok hızlı bir değişim yaşandığını belirten İl Bernardo Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Koç, tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarında yaşanan değişimi takip ederek değişime adapte olabilmenin son derece önemli olduğunun altını çizdi. İl Bernardo’nun bu süreçte değişimi takip etmenin de ötesinde değişime yön veren bir anlayışı temsil ettiğini belirten Koç, değerlendirmelerini Altın Dünyası ile paylaştı.

Nerdeyse son 20 yıldır firmalarımızın çok büyük bir kısmı, ürünlerinin hafifliği ve işçilik maliyetlerinin düşük olması sebebiyle rekabet avantajına sahip olduklarını vurguluyorlar. Ancak sizin koleksiyonlarınıza baktığımızda durumun tam tersi olduğunu görüyoruz. Aradaki bu farklılığın sebeplerini sizden dinleyebilir miyiz?

Aslına bakarsanız bu söylediklerinizde yanlış olan bir durum yok. Türkiye’deki müşteri profilinin önemli bir kısmı daha uygun fiyatlı takılar tercih ediyorlar. Firmalarımız da bu müşteri profilinin ihtiyaçları doğrultusunda üretim gerçekleştiriyorlar. Buraya kadar bir sorun yok. Talep gören ürünlerin önemli bir kısmı birbirine benzer nitelikte olduğu için de işçilik maliyet avantajı da sunmaları gerekiyor. Çünkü ürünler de işçilik fiyatları da birbirinin aynısı. İşte sorun da tam bu noktada yaşanıyor. Farklılaşamayan firmalar sürekli daha hafif ürünü sürekli daha uygun maliyetlerle üretme yarışına giriyorlar. Bunun varacağı tek bir nokta var; ‘sıfır kar’. Bu sürdürülebilir bir sistem değil. Artık firmalarımızın ‘değişim’, ‘farklılaşma’, ‘değer yaratma’ gibi kavramlar üzerinde daha fazla düşünmeleri gerekiyor.

Sizin farklı yaptığınız şey nedir?

Biz bir şeyi farklı yapmadan önce ‘farklı bakmak’ gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma felsefemizin başlangıç noktası da bu! Eğer sektördeki pek çok firmanın yaptığı gibi sektöre karşı standart bir bakış açısı geliştirseydik, çalışma felsefemiz de bu yönde şekillenirdi. Biz de ‘Acaba yeni bir teknik bulup astarı şu incelikte çekebilir miyim?’, ‘Acaba daha ucuz fiyata nasıl üretim yapabilirim?’ diye düşünür dururduk. Aslına bakarsanız bunlar sadece mühendislik bilimi ile ilgilenen kişilerin yanıtlaması gereken sorular. Bizler elbette hayallerimizi altın ve mücevherleri kullanarak bir forma sokmak için mühendislik biliminin en ileri teknolojilerini kullanan bir sektörüz. Burada atladığımız çok önemli bir nokta var. Bizler birer mühendisten önce birer sanatçıyız. Kendimize ancak bu açıdan bakarak fark yaratabilir, ancak bu şekilde kendimize özgü bir tarza sahip olabiliriz.

Sizin tarzınızla paralellik gösteren anlayışa sahip firmaların sektörümüzdeki ağırlığı ya da payı ne durumda? İş ortağı seçim kriterlerinizi belirlerken bunları gözönünde bulunduruyor musunuz?

İl Bernardo olarak tüketici profilinin büyük bir kısmına hitap etmediğimizi söyleyebilirim. Bizim hedef kitlemiz şehirli, eğitimli, belirli bir gelir düzeyine sahip, mücevheri zarafetini tamamlayan bir unsur olarak gören, mücevher bir profil. Bu müşteri profiline hizmet verebilen iş ortakları ile iş birliği yapıyoruz. Pek çok firmada olduğu gibi ‘yüksek finansal güç’ bizim değerlendirme skalamızda en ön sırada yer almıyor. Bizim iş ortağı seçiminde en önemli kriterimiz ‘İl Bernardo Gibi Bakmak’ anlayışına sahip olmaktır.

Sizce fark yaratmanın en önemli unsurları nelerdir?

Öncelikle şu noktanın altını çizmekte fayda var; farklı olacağım deyip de tüketici profili beklentilerinin çok dışına çıkarsanız bunun adına farklılaşma diyemeyiz. Bütün faaliyetlerimizin temeline hedef tüketici profilini yerleştirmek zorundayız. Onların hayatlarında yaşanan değişime paralel koleksiyonlar hazırlamalıyız. Bu yüzden gerek yerel gerekse global pazarlardaki her türlü gelişmeyi yakından takip ediyor, bu paralelde koleksiyonlar hazırlıyoruz. Kısacası rakiplerimizin ürünlerini değil, tüketici profilinde yaşanan değişimi ve trendleri gözlemleyerek koleksiyonlar hazırlıyoruz. Takipçi firmalar ürünlerimizin taklidini yapana kadar biz yeni koleksiyonlarımızı zaten pazara sunmuş oluyoruz.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN