MÜCEVHER İHRACATI TEMMUZ’DA DA DURMADI

August 3, 2015

Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre Libya ve Irak pazarlarındaki yüksek artışlarla ivme kazanan Mücevher ihracatı Temmuz ayında 2014’e göre yüzde 23,13 artarak 151 milyon 283 bin 202 Dolar olarak gerçekleşirken, Haziran ayına göre yüzde 35 oranında düşüş gösterdi. Türkiye’nin mücevher ihracatı yaptığı ülkelerin dramatik bir dalgalanma içinde olduğunu söyleyen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, Türkiye’deki terör olaylarının da ihracat yeteneğine darbe vurduğunun altını çizdi. İhracat yapılan 10 ülkenin 6’sının Ortadoğu kaosundan doğrudan etkilendiğini belirten Güner, geçen sene ilk 10 ülke arasında yer alan Rusya Federasyonu, Hong Kong ve Almanya’nın yüzde 45 ile 80 arasında düşüş gösterdiğini söyledi.

 

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan Temmuz ayı verilerine göre 2014 Temmuz ayında 228 bin 940 kilo ürün ihraç eden sektör 2015 Temmuz ayında yüzde 8,42 artış göstererek 248 bin 213 kilo ihracata imza attı.  

 

Ocak-Temmuz 2015 dönemine ait 7 aylık ihracat sonuçlarını da açıklayan Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre bu dönemde 2014 yılına göre miktar bazında yüzde 7,82 artış ile 1 milyon 734 bin 644 kg olan ihracat 1 milyon 870 bin 262 kg’a yükseldi. 2014 yılı Ocak-Temmuz döneminde 1 milyar 268 milyon 325 bin 507 Dolar olan mücevher ihracatı 2015 yılı aynı döneminde yüzde 23,79 artış göstererek 1 milyar 569 milyon 998 bin 750 Dolar olarak gerçekleşti.

 

Türkiye ve içinde yer aldığı coğrafyada yaşananlara dikkat çeken Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, terör ve savaş gibi bölgesel risklerin mücevher ihracatın olumsuz etkilediğini söyledi. Hem Türkiye hem de en çok ihracat yaptığı 10 ülkenin 6 tanesinin Ortadoğu ve bu bölgeden en çok etkilenen çoğrafyada olduğunun altını çizen Güner, terör olayları ve savaşlar yüzünden insanların mücevher almadığını belirterek şunları söyledi:

 

“Geleceğinden emin olamayan, canından endişe eden insanlar tatile de gitmezler, mücevher de almazlar. Mücevher mutlu insanların satın aldığı bir üründür. Ne yazık ki en çok ticaret yaptığımız coğrafyada savaşlar ve terör olayları her geçen gün daha büyük bir mutsuzluk kaynağı haline gelmiştir. En yüksek ticaret yaptığımız 10 ülke arasında yer alan BAE, İran, Irak, Libya, İsrail ve Azerbaycan gibi ülkeler sıcak gelişmelerden ciddi ölçüden etkilenmektedir.”

 

Rusya ve Almanya pazarları çöktü

Türkiye’nin mücevher ihracatının en değerli pazarları arasında yer alan Rusya Federasyonu, Almanya ve Hong Kong gibi ülkelere ticaretin dramatik ölçülerde azaldığına dikkat çeken Güner; Rusya’ya yapılan ihracatın 2014’e göre yüzde 79; Hong Kong’a yüzde 45 ve Almanya’ya yüzde 56 oranında azalmasının güçlükler yarattığına vurgu yaptı. Buna önlem olarak alternatif pazarlarda büyüdüklerini belirten Güner; her ne olursa olsun hiçbir ticaretin Türkiye’nin komşuları ve yakın coğrafyası ile ticaret yapmanın keyfini vermediğini söyledi.

 

2015 Ocak-Temmuz döneminde Irak ve Libya pazarlarındaki olumlu değişime dikkat çeken Güner, Türkiye’nin bu pazarlarını geri kazanmasının önemine dikkat çekti. İhracat yapılan ülkelerin Ocak-Temmuz tablosunda ilk 10 ülke arasında yer alan ülkelerin çoğu Temmuz ayındaki listeyle benzerlik gösteriyor.

 

İhracatta aslan payın altından mamul takılarda

Ocak Haziran dönemine ait 6 aylık ihracat verilerini açıklayan Mücevher İhracatçıları Birliği rakamlarına göre ihracatın aslan payı altından mamul takılarda. Ocak-Temmuz döneminde toplamda 1 milyar 569 milyon 998 bin 750,54 Dolarlık ihracat yapılırken bunun 1 milyar 446 milyon 404 bin 264,56 Doları Altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası oldu.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle