MÜCEVHER VE TEKNOLOJİNİN BİRLİKTELİĞİ GELİŞİYOR

May 2, 2016

Günlük hayatımızda kullandığımız akseuarlar gittikçe daha aktif roller almaya başladı. Kalp ritminden tansiyona kadar ölçüm yapıp bunları sağlık veri bankanızda kaydeden saatler, kaç kalori yaktığınızı bilen yüzükler hatta gözlükler hayatımıza giriyorlar.

 

Teknolojinin gelişmesiyle giyilebilir teknoloji pazarı da gün geçtikçe değer kazanıyor. Önde gelen cep telefonu üreticilerinden sonra Tissot ve Swatch gibi önemli saat üreticileri de bu pazara yönelmeye başladı. Yüzlerce alternatif ve özellikle gelen bu saatler, giyilebilir teknoloji endüstrisinin sadece bir kısmı. Tory Burch gibi ünlü tasarımcılar da pazara giriş yapıyor. Akıllı bileziklerden kolyeye her alanda alternatifler sunuyorlar. 2014 yılında 1.3 milyar dolar olan akıllı saat pazarının 2020’ye kadar 117 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Son zamanlarda ilgi çeken bir diğer akıllı takı ise yüzükler oldu

Her bütçeye uygun üretilen akıllı takılara en iyi örnek Apple Watch olabilir. 1099 liradan 56000 liraya kadar değişen fiyatlarla satışa sunulan saat kalp atışınızı başka birine göndermekten mesaj atmaya her şeyi takip edebiliyor. Akıllı saat pazarına hızlı giriş yapan bir firma ise TAG Heuer oldu. Sadece 15 bin adet ürettiği saat 1446 dolar fiyatıyla kısa sürede tükendi.

 

Daha basit görünümlü ama aslında çok şey saklayan takılardan biri ise Ringly ürünleri. 50’den fazla popüler uygulamaya uyumlu olan bilezik ve yüzükler sizin tercihinize göre bildirim geldiğinde titriyor, ışık yakıyor. Fakat bütün akıllı takıların en büyük problemi şarj süresi. 18 saatlik bir kullanım süresi sunan Apple Watch her akşam şarja takılmak zorunda.

 

Bunlar bir yana, Google’ın geliştirdiği Google Glass ise daha çok tartışmalara yol açtı. Gözünüzü kırpmak gibi kolay bir hareketle çekebileceğiniz fotoğraflar ve videolar güvenlik uzmanlarını endişelendirdi. Rusya, Ukrayna vb. ülkelerde yasak olan kayıt cihazları kategorisine girdiği hakkında çıkan eleştiriler bile oldu. 1250 dolar değerindeki gözlüğün şimdilik üretimi durduruldu ve geliştirme sürecine girildi. Geleceğimiz dönemlerde patlaması beklenen bu pazarda teknolojiye ayak uydurmak zor olacak.

 

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle