top of page

HONG KONG FUARI’NDAN DAHA İYİMSER BİR TABLO ÇIKTI


Uluslararası fuar takviminin önemli organizasyonlarından biri olan Hong Kong fuarı 13-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Fuardan, elmas ticareti açısından biraz daha iyimser bir tablo ortaya çıktı.

Rapaport News haberine göre; Hong Kong Mücevher ve Değerli Taş fuarının bitiminin ardından evlerine dönen katılımcılar önümüzdeki tatil sezonuna daha pozitif fakat hala tedbirli bir şekilde girmeye hazırlanıyorlar. Uzak Doğu’da elmaslara talep Çin’deki ekonomik yavaşlamadan ve Hong Kong’daki düşen turist sayısından kaynaklı olarak biraz daha hafif kalıyor.

Elmas satıcıları uzun bir aranın ardından satış yapabildikleri bir şansı elde ettikleri için daha çok pozitif bir fuar geçirdiler. Perakendeciler ve satıcıların düşük stokları ile birlikte alıcılar stoklarını belli bir noktaya kadar yeniden doldurmayı amaçlıyordu. Bunun ötesinde Hong Kong, Çin Elmas Federasyonu Başkanı Laurance Ma 2015 yılında dünya çapında bir durgunluk sırasında düzenlenen fuarla karşılaştırıldığında bu seneki fuar çok daha iyiydi diye yorumladı.

Elmas satışları 0.2 karat ve 2 karat boyutları arasında son derece spesifik olarak gerçekleşti raporda belirtildiğine göre. Karışık ürün satışları ise son zamanlarda tedarik zincirine giren fark edilmeyen sentetikler sebebiyle zayıftı.

Alıcılar açısından sentetik elmasların doğal taşlarla karıştırılması konusunda ortaya çıkan bir endişe de gözlendi. Organizatör firma UBM satıcıların sertifikalarını göstererek taşların doğallığını kanıtlayabileceği bir program düzenledi. UBM’in katılımcılarının sertifikalarını detaylı olarak incelemediğini belirten UBM Yetkili Başkan Yardımcısı Wolfram Diener, katılımcıların bu sertifikayı ancak Antwerp World Diamond Centre, Israel Diamond Institute ve Diamond Federation of Hong Kong gibi uluslararası bir ticaret grubunun parçasıysalar elde edebileceklerini belirtti.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page