top of page

TİM BAŞKANLAR KURULU’NDA İHRACATÇILARA MÜJDE


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı. Toplantıya katılan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner 'İhracat Kredi Garanti Fonu' ve 'Türk Ticaret Merkezleri' konularında da önemli gelişmeler olduğunu belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 60 ihracatçı birliği başkanıyla bir araya geldi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 'Hain darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi', 'Türkiye'nin yurtdışı imaj çalışması', 'İhracat Kredi Garanti Fonu' ve 'Türk Ticaret Merkezleri' konu başlıklarının ele alındığı toplantıda ihracatın artırılabilmesi için ihracatçıların taleplerinin ve çözüm önerilerinin gündeme geldiğini söyledi.

TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda 15 Temmuz gecesi yaşanan alçak darbe girişimine tanık olunduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Büyükekşi, “Miletimizin demokrasiye olan inancı ve cesareti ile bu darbe girişimine geçit vermedik. Ülkemiz üzerinde oynanan oyun bozuldu” dedi.

“Türkiye'yi yurt dışında anlatmak zorundayız”

“Bugün burada toplanmamızın ana sebeplerinden bir tanesi 15 Temmuzdan sonra ekonomimizi nasıl daha iyi noktalara taşıyabiliriz. Bu yapılanlara karşılık Türkiye için bir imaj kampanyası yürütüyoruz. Ülkemizde siyasi anlamda birliktelik üst düzeye çıkmış durumda. Ekonomimizin çarkları ise böyle bir olay yaşanmamış gibi dönmeye devam ediyor. Hükümetimiz, planlanan reformları bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Bunu yurtdışına anlatmak zorundayız.”

TİM'in önemsediği konular Meclis Genel Kurulu'nda

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısındaki düzenlemeleri hatırlatan Büyükekşi, bunlarla ilgili Kanun Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin önemine işaret etti.

“İhracatçılara yeşil pasaport verilebilecek. Uluslararası şirketlerin bölge merkezlerini Türkiye'ye getirmeleri için vergi istisnaları gelecek. SGK beyannameleri ile vergi beyannameleri birleştirilerek verilebilecek. Diğer taraftan, 28 Temmuz'da yasalaşan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı ile şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli yabancı personel çalıştırılması imkanı getirildi. Damga vergisinde yeni düzenlemeler yapılarak maliyetlerin düşürülmesi sağlandı. TİM olarak önem verdiğimiz bu konulardaki düzenlemeler için hükümetimize teşekkür ediyoruz.

Türkiye Ticaret Merkezleri 7/24 çalışacak

Ayrıca Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili bakanlıklara 'İhracat Kredi Garanti Fonu'nun kurulmasını da önerdiklerini dile getiren Büyükekşi, bu fonun da bir an önce hayata geçmesinin önemine değindi. TİM olarak Türk Ticaret Merkezlerinin Türkiye imajını doğru yansıtabilecek kurumlar olabileceğini aktaran Büyükekşi, “7/24 fuar mantığıyla çalışan Türk Ticaret Merkezleri kurmaya başladık. İlk olarak İran'da şirketimizi kurduk. Şu anda ABD'de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Dubai, İngiltere, Almanya, Japonya, Kenya, Rusya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde TTM'lerimizi açmaya devam edeceğiz. İlerleyen yıllarda, TTM'lerimizin ihracatımıza büyük katkıları olacak” şeklinde konuştu.

Dünya, Türkiye'nin yatırımlarını konuşacak

Konuşmasına darbe girişimini kınayarak başlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıların çalışmalarını destekleyeceklerini aktardı. Türkiye'nin imajı için 15 STK ile bir araya geldiklerini vurgulayan Zeybekci, “Tüm dünyaya Türkiye'nin gerçeklerini anlatacağız. Biz kendi kendimizi anlatmakla yetinmedik, dostlarımızın da bizi anlatmasını istedik. Çok olumlu dönüşler aldık. Dünya bundan böyle negatif olarak anılmayacak, sadece Türkiye'nin yatırımları konuşulacak” şeklinde konuştu.

Zeybekçi ayrıca Türk Ticaret Merkezleri için 3 milyon dolar civarında katkı verdiklerini ve TİM'in bu konudaki çalışmalarını desteklediklerini vurguladı.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page