top of page

BREXIT SONRASI İNGİLİZ KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ FIRSATLAR


4.8 milyar Sterlin büyüklüğe sahip İngiliz kuyumculuk sektörünün 2019’a kadarki süreçte %3,1 oranında büyümesi bekleniyor. İngiliz kuyumculuk sektörü, ihracatçılarımız için de fırsatlar barındırıyor.

Kuşkusuz son beş yılda İngiliz ekonomisi, diğer gelişmiş ülke ekonomileri gibi çeşitli zorlukların üstesinden geldi. 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referendum sonucunda yüzde 52 oranında Avrupa Birliğinden ayrılma yanlısı oy verilmesi ile oluşan belirsizlik İngiliz ekonomisine ek bir baskı getirmiştir. Ancak, İngiliz ekonomisi AB referandumu sonrasında da büyümeye devam etmiştir. Ulusal İstatistik Ofisi’nin AB referandumu sonrasındaki çeyreği kapsayan GSYİH verileri değerlendirildiğinde, büyümenin gelişmelerden etkilenmediği görülmektedir. Büyüme rakamları 2016 yılı Nisan-Haziran ayları arasındaki yüzde 0.7 oranında olurken Temmuz-Eylül ayları arasında yüzde 0.5 oranında kaydedilmiştir.

Perakende sektörü özelinde bakıldığında, tüketici harcamalarındaki düzeltme trendinin ana trendlerden biri olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, düzeltme trendi, perakende sektöründe üst üste büyüme yaşanan 34. çeyrekte olunduğu gerçeğiyle birlikte yorumladığında, tüketicilerin halen harcama isteğinin bulunduğu ancak ürünleri satın alırken değerini daha detaylı sorguladığı ortaya çıkmaktadır.

Perakende sektörünü değiştiren trendlerden ikincisi ise internet, mobil ve sosyal medya kanallarını içeren dijital devrim olmuştur. Bu devrim ile birlikte fiziksel mağazalar daha düşük satış rakamlarında kalırken, e-ticaret siteleri dijital kanalların etkisiyle satışlarını artırmıştır.

Alışveriş yapmayı seven bir millet olarak kuyumculuk sektöründeki perakendeciler de bu yeni döneme adapte olarak, günümüz tüketicilerine nasıl hitap edeceklerini öğrenmektedirler.

İngiliz kuyumculuk sektörü halihazırda 4.8 milyar Sterlin büyüklüğünde olup, 3.880 perakendeciyi bünyesinde bulundurmaktadır. Araştırma kuruluşlarının pek çoğu önümüzdeki beş yıl içerisinde İngiliz kuyumculuk sektöründe yeni bir büyüme görüleceği hususunda fikir birliğine varmıştır. Marketline tahminlerine göre, İngiliz kuyumculuk sektöründe 2014-2019 yılları arasında yüzde 3.1’lik bir büyüme beklenmektedir.

 

Marketline tahminlerine göre, İngiliz kuyumculuk sektöründe 2014-2019 yılları arasında yüzde 3.1’lik bir büyüme beklenmektedir.

 

Tüketicilerin alışveriş isteklerinin devam ettiğine, yeni ve heyecan verici ürünler için harcamalarını devam ettireceğine ilişkin açık göstegeler bulunmaktadır. Bu husus, perakendecilerin, proaktif davranarak farklı, yeni ve heyecan verici ürünleri sunması yönündeki baskıyı artırmaktadır. Bu etki sadece evladiyelik veya yatırım mahiyetindeki ürün grubunda değil, aynı zamanda harçlıklar ile alınabilecek ürün grubunda da gözlenmektedir.

Sektör uzmanları, saatlerin yanısıra yüksek fiyatlı, lüks kuyumculuk ürünlerine artan ilginin sektördeki tüketici talebine öncülük ettiğini ifade etmektedirler. Sektörün kostüm veya moda aksesuvarları bölümü ise harcamanın halen önemli bir oranını oluşturmaktadır. Değerli taşlar yahut metallerden üretilmiş olmamalarına rağmen, moda markaları ve perakendecileri tarafından genel ürün yelpazelerinin bir parçası olarak görülmekte olup, tüketiciler tarafından da talep edilmektedirler.

İngiliz perakendicilerinin giderek artan bir iştah ile güçlü işbirlikleri kurabilecekleri yeni marka ve tedarikçiler ile çalışarak, ürün yelpazelerini genişleterek fark yaratmak istedikleri açık bir şekilde gözükmektedir.

Birminhgam Jewelry & Watch Show ihracat kapısı aralayabilir

Eski Londra Ticaret Müşaviri Zeynep Arslan’dan alınan bilgiye göre 5 - 9 Şubat 2017 tarihleri arasında Birmingham’da gerçekleştirilecek olan Jewellery&Watch Show bu pazarı hedefleyen ihracatçılar için önemli fırsatlar sunuyor. İngiliz pazarında başarılı olmak için sadece ürün ve fiyat çerçevesinde rekabetçi olmanın yeterli olmadığı ve en uygun satış kanallarının da belirlenmesinin gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, Jewellery&Watch fuarının İngiliz perakendecilerine satış yapmak isteyen uluslararası şirketler için önemli bir pazara giriş aracı olduğu söylenebilir.

İngiltere pazarı ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen ihracatçılar aşağıdaki e-posta adresinden Eski Londra Ticaret Müşaviri Zeynep Arslan ile irtibata geçebilirler.

zeynep.arslan@ascential.com

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page