top of page

SEKTÖR SORUNLARI İHRACAT ZİRVESİ’NDE


Türkiye'nin 2023 hedefleri yolunda ihracatın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen zirveye katılan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, sektör sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlara aktardı.

Her yıl düzenlenecek olan zirvenin ilk gününe, Başbakan Binali Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da katılarak ihracatın aktörlerinden yaşadıkları sorunları dinledi. Zirvenin ilk gününde ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal da ihracatçılara bir sunum gerçekleştirdi.

İhracat Zirvesi 2016 kapsamında iki gün boyunca önemli panel ve konferanslar da gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuşma yaparken, bakanlar ihracatçılardan gelen sorulara da yanıt verdiler.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner de Zirve'de söz alarak mücevher sektöründe çözümü öncelikli olan sorunları ve çözüm önerilerini iletti.

PENCERE SORUNU

Gümrük Hizmetlerinde Tek Pencere Sistemi”ne geçildi ancak bu sistem Mücevher ve kuyum sektörü düşünülmeden hazırlandığı için ihracat işlemlerinde sorunlar yaşanmaktadır.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Tek Pencere ve Bilgi sisteminde gerekli düzenlemelerin yapılması ve bu düzenlemeler yapılıncaya kadar ileride doğabilecek sorunların önüne geçmek için kıymetli maden ve taşların tek pencere sistemi dışında bırakılması gerekmektedir.

KIYMETLİ TAŞ'TA KKDF- ALTINDA KDV

Borsa İstanbul A.Ş.'nin kurulması ile kıymetli taş işlemleri, Borsa İstanbul A.Ş. bünyesinde kurulan Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Borsa'sında yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu borsanın mevzuatı Altın Borsası’ndan alındığı için sadece kıymetli maden olarak altın tarif edilmiş ve sadece altın kıymetli maden olarak KKDF'den muaf tutulmuştur. Kıymetli taş ise KKDF'den muaf olan kalemler arasında sayılmamıştır. Dünyanın hiçbir elmas borsasında KKDF uygulaması yoktur.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Borsa üyesi firmalarca yapılacak ithalatta kıymetli taşların da KKDF Hakkındaki 6 sayılı Tebliğde yapılacak bir değişiklikle muafiyet kapsamı içerisine sorunu çözecektir.

Ayrıca; KDV 17/4'e göre “Külçe altın ve külçe gümüş teslimleri ile kıymetli taşların borsalarda işlem görmek üzere ithali, borsaya teslimi ve borsa üyeleri arasında el değiştirmesi KDV'den muaftır” ancak Bu ifadeden yalnızca külçe altın ve külçe gümüş anlaşıldığı için granül, toz, hurda, astar, levha şeklinde gelen İŞLENMEMİŞ altın ve gümüş için KDV alınmaktadır. Oysa 32 Sayılı Kararda yapılan değişiklik ile kıymetli maden kapsamının genişletilerek “külçe, bar, dore, granül, toz ve hurda”nın da işlenmemiş kıymetli maden kapsamına alındı. Bu nedenle KDV alınmaması gerekmektedir.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Kıymetli madenlerden altın ve gümüşü, İşlenmiş ve İşlenmemiş olarak sınıflandırmak ve işlenmemiş şekilde gelen her tür ve şekildeki madenlerin KDV'den muaf olduğuna dair düzenlemenin Maliye Bakanlığı’nca yapılması gerekir.

TURİZM BÖLGELERİNDE MÜCEVHER SATIŞI

Turizm acenteleri turistten %40-60 arası komisyon alarak turistleri büyük alışveriş merkezlerine yönlendiriyor bu nedenle kuyumcu mağazalarına turist gitmiyor.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:

Acenteler hanutçuluğu bırakmalı ve turizm bölgelerinde seyahat acentelerinin turiste satışından komisyon almaları engellenmelidir. TÜRSAB'a denetleme yaptırılarak komisyonculuğun önüne geçilebilir.

HALKBANK

Halkbank İran'a ihracat karşılığı firmalara yaptığı ödemelerden aldığı komisyon oranını %.05'ten %0.08'e çıkarmıştır. Halkbank külçe altın ve mücevher ihracatına aynı komisyonu almaktadır. Mücevher ihracatını teşvik etmek amacıyla mücevher ihracatında komisyon oranı düşürülmelidir.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page