ABD’DE SENTETİK PIRLANTALARIN PAZAR PAYI BÜYÜYOR


ABD tüketicileri için sentetik pırlanta alım trendinin ne olacağını tahmin etmek mümkün. Bilinçli olarak alternatif bir ürün mü alıyorlar yoksa aldıkları şey bir mücevher olarak çok küçük bir değerde olduğu için içeriği ile ilgilenmiyorlar mı?

NPD tarafından yapılan araştırmanın sonucunda toptan satılan sentetik ürünlerin %32’sinin 1.0-1.49 karat arasında olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. %26’sı ise 0.70-0.89 karat arası olan sentetikler genel toplamın %58’ini oluşturuyor. Bu taşların çoğunun tek başına satıcıların stoklarında bulunduğunu da hesaba katarsak perakendecileri ellerinde tuttuklarını söyleyebiliriz.

Başarılı bir pazarlama eforunun sayesinde tüketiciler sentetik pırlantalar hakkında bilgi sahibi ve bunun sayesinde de herhangi bir mağazaya gidip sentetikler hakkında soru sorabiliyorlar. Geçmişte ABD’li perakendeciler sentetiklere karşı olsalar da gün geçtikçe müşterilerinin istekleri üzerine fikirlerini değiştirdiler.

 

Geçmişte ABD’li perakendeciler sentetiklere karşı olsalar da gün geçtikçe müşterilerinin istekleri üzerine fikirlerini değiştirdiler.

 

Pazar Payı Büyüyor

2015 süresince tüketicilerin sentetik taş alımları istikrarlı olarak ilerliyordu. Ocak 2016’da ise önceki seneye göre %230 artış görüldü. 2016’nın ilk yarısında satışlar %80 arttı ve Temmuz dolaylarında tüketici alım rakamları Ocak ayının iki katına çıktı. Son sayılara bakıldığında artış trendinin devam ettiği görülüyor.

Satışlardaki ani çıkış şu aralar biraz daha yavaşlasa da aylık pazar payına dikkat etmekte fayda var. Şubat, Mayıs, Kasım ve Aralık aylarında özel günler ve tatillerden kaynaklı olarak elmas satışları artış gösteriyor.

Bu da önemli takı alımlarında tüketicinin doğal taşlara yöneldiğini gösteriyor. Oluşan durum, pırlanta endüstrisinin öylesine alınan sentetik elmaslarla arasını açması için de büyük bir fırsat. En basit şekilde gerçek elmaslar lüks olurken, sentetik elmaslar ise anlık, ucuz ve sezonluk bir kategoride pozisyonlandırılabilir.

Pırlanta satışlarının dönemsel olması ve satışların döneme direkt yansıması, Aralık ayındaki artışın da genel tatil arzından kaynaklı olduğunu ve sentetiklerde zirve bir isteğin söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Bu perspektiften bakınca sentetik nişinin pazar payında ne kadar kendi kendini yediği araştırmaya değer.

Ocak 2015’te sentetik elmaslar ABD perakendecileri tarafından satılan doğal elmasların çeyreğinden azdı. Bu başlangıçla birlikte yıl devamında tüketicinin aldığı ürünler gittikçe arttı.

2016 Ocak ayına gelindiğinde ise pazar payı neredeyse 4 katına çıkan sentetik elmaslar, ilk kez %1 çizgisini geçip büyümeyi sürdürerek Temmuz ayında%1.6’yı gördü. Son satış rakamlarına baktığımızda bu yılın sonunda satış oranının iki katına çıkmasını beklemek son derece mantıklı.

 

2016 Ocak ayına gelindiğinde ise pazar payı neredeyse 4 katına çıkan sentetik elmaslar, ilk kez %1 çizgisini geçip büyümeyi sürdürerek Temmuz ayında%1.6’yı gördü. Son satış rakamlarına baktığımızda bu yılın sonunda satış oranının iki katına çıkmasını beklemek son derece mantıklı.

 

Şekil açısından bakıldığında doğal elmasların rakamlarına yakın olarak %76 yuvarlak kesim, %19’u prenses kesim ve geri kalan %5 ise zümrüt kesim ve cushion kesim vb. şekillerde sıralanıyor.

Pırlantanın yolunda sentetiklerin varlığı ile ilgili birçok şey söylenebilir. Çoğu geleneksel yolun sentetik elmaslarla ne kadar ilgili olup olmamasıyla ilgili olarak. Çoğu kişi sentetiklerin engellenmesinden yana olsa da o gemi çoktan yol aldı.

#sentetikpırlantalar #pırlanta #AltınDünyası

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN