top of page

MÜCEVHER İHRACATI KASIM'DA %25 ARTTI


Türkiye kuyumculuk ve mücevherat sektörü global pazarlarda yaşanan durgunluğa rağmen ihracatını arttırmaya devam ediyor. 2015 yılı Kasım ayında 205 Milyon USD olan mücevher sektörü ihracatı 2016 yılının aynı döneminde %25’lik artışla 256 Milyon USD’ye yükseldi. Ekim ayında 228 Milyon USD düzeyinde gerçekleşen mücevher ihraçtı aylık bazda da %11,8 artmış oldu.

Türkiye kuyumculuk ve mücevherat sektörü ihracat performansını arttırmaya devam ediyor. Global pazarlarda yaşanan durgunluğa rağmen kasım ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %25 artış gösteren sektörün ihracatı, bir önceki aya göre ise %11,8 yükseldi.

Kayıp telafi ediliyor

Geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde toplam 2.4 Milyar USD ihracat gerçekleştiren mücevher sektörü, 2016 yılının aynı döneminde %13’lük kayıpla 2.1 Milyar USD ihracat rakamına ulaşmış durumda.

 

Kasım ayında ihracatın hem geçen yıla hem de geçen aya göre artması, fuara gelen ziyaretçilerin geçtiği siparişlerle de doğru orantılı. Uluslararası alıcıların Türkiye kuyumculuk sektörüne duyduğu güven ve gösterdiği ilgi artarak devam ediyor. Ortaya çıkan rakamlar da bunu kanıtlıyor.

 

Türkiye ekonomisi ve ihracatçısına güven artıyor

Ortaya çıkan tablonun uluslararası pazarların da Türkiye ekonomisi ve ihracatçılarına olan güvenin göstergesi olduğunu söyleyen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner şunları belirtti; ‘’Ekim ayında gerçekleştirilen ve global mücevher endüstrisinin en önemli organizasyonlarından biri haline gelen Istanbul Jewelry Show’a gösterilen ilgiden son derece memnun olmuştuk. Yabancı misafirlerimizi ağırlamak için düzenlediğimiz alım heyetine gösterilen talep tahminlerimizin çok üzerindeydi. 2 kez rezerve ettiğimiz oda sayısını arttırmak zorunda kaldık. Talebin fazla olması ülkemize olan güvenin bir göstergesiydi. Kasım ayında ihracatın hem geçen yıla hem de geçen aya göre artması, fuara gelen ziyaretçilerin geçtiği siparişlerle de doğru orantılı. Uluslararası alıcıların Türkiye kuyumculuk sektörüne duyduğu güven ve gösterdiği ilgi artarak devam ediyor. Ortaya çıkan rakamlar da bunu kanıtlıyor.’’

Aynı ilgiyi mart ayındaki fuarda da bekliyoruz

Global mücevher sektörü fuar takviminin en önemli organizasyonlarından olan İstanbul Jewelry Show March için de talepleri şimdiden toplamaya başladıklarını belirten Güner fuarda 1500 nitelikli yabancı alıcıyı ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

En büyük pay Orta Doğu’nun

Türkiye mücevher endüstrisinin Kasım ayı ihracatının %61’i Yakın, Orta Doğu Asya Bölgesi’ne gerçekleşti. Bu bölgeye gerçekleştirilen ihracat %35 artışla 155,6 milyon dolar oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri en büyük pazar

En önemli ihraç pazarımız olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdiğimiz ihracat geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık dönemine göre %12,3 oranında artarak 484 Milyon USD’den 544 Milyon USD’ye yükseldi.

ABD pazarındaki artış dikkat çekici

Bir zamanlar sektörün en önemli ihraç pazarı olan ABD’ye yönelik ihracat 137 Milyon USD’den 182 Milyon USD’ye yükselerek, geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık dönemine göre %33’lük artış gösterdi.

Avrupa’da artış %8’e yaklaştı

Kasım ayında Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilen ihracat ise %7,8’lik artışla 40 milyon dolara yaklaştı.

Yükselen pazarlar

Hong Kong’a gerçekleştirilen ihracat %67 artışla 62 Milyon USD’den 104 Milyon USD’ye yükselirken, Lübnan’a ihracatımız 27 Milyon USD’den 49 Milyon USD’ye çıkarak %83 oranında arttı. İlk 11 aylık dönemde Romanya’ya olan ihracatımız 18 Milyon USD’den 28 Milyon USD’ye, Çek Cumhuriyetine olan ihracatımız ise %64’lük artışla 15 Milyon USD’den 24 Milyon USD’ye çıktı.

En büyük düşüş İran’da

İlk 11 aylık dönemde en büyük gerileme yaşadığımız Pazar İran oldu. İran’a gerçekleştiridğimiz ihracat %50 azalışla 800 Milyon USD’den, 399 USD’ye geriledi. Aynı şekilde Irak pazarında da %14’e yakın kayıp yaşandı. Sadece İran ve Irak pazarlarında yaşanan satış kaybı 420 Milyon USD’yi geçti. Bu kayıp önemli ölçüde diğer pazarlarda yaşanan performans artışı ile telafi edildi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page