TÜRKİYE HEYETİ ASEAN TOPLANTILARINA KATILDI


Gerçekleştirilen yapısal reformalar sonrasında sahip olduğu potansiyeli kullanma noktasına gelen Türkiye, global mücevher endüstrisinin önemli aktörlerinden biri haline geliyor. Türkiye Kasım ayında gerçekleştirilen ASEAN Zirvesi’ne davet edildi. Zirvenin en önemi gündem maddelerinden biri Türkiye’nin, ASEAN ülkelerine sunduğu avantajlardı.

Türkiye Mücevherat Sektörü dünyanın önemli ihracatçılarından biri konumunda. Son zamanlarda gerçekleştirilen yapısal reformların, Türkiye’yi önemli bir ihracatçı ülke konumundan global mücevher endüstrisinin önemli merkezlerinden biri haline getirmesi konuşuluyor. Türkiye’deki bu olumlu gelişmeler ASEAN ülkeleri tarafından da dikkatle takip ediliyor. Türkiye son iki yıldır ASEAN ülkeleri mücevherci birliklerinin katılımı ile gerçekleştirilen zirveye katılıyor. Geçtiğimiz yıl Malezya’da gerçekleştirilen zirvenin bu yılki adresi Vietnam oldu. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner ve yönetim kurulu üyeleri Can Özkök, Mustafa Kamar ve sektör danışmanı Oğuz Özdemir’den oluşan heyet Vietnam’da temaslarda bulundu.

Belçika, İsrail ve Dubi’de yaşanan bir takım sorunlar sebebiyle mücevher endüstrisi, çok ciddi avantajlara sahip olan Türkiye’de atılan adımlara odaklandı. Hükümetin Türkiye mücevherat sektörünün önünü açmak adına verdiği destek yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Daha şimdiden yabancı firmalar, sektörün merkezi olarak gösterilen İstanbul’daki Nuruosmaniye Caddesi’nde şirketlerini açtılar. Sektörün üretim merkezi Kuyumcukent’te ise her geçen gün yeni yabancı firma açılışlarına şahit oluyoruz.

Yaşanan ve yaşanması beklenen gelişmelerden önce Türkiye ne gibi avantajlara sahip ve neden bu avantajları bundan sonraki süreçte daha iyi kullanabilecek, bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Türkiye hangi avantajlara sahip?

5000 yıldır altına şekil veren bir coğrafyadaki Türkiye mücevherin anavatanı diyebiliriz. Çok çeşitli uygarlıkların kültürlerinin harmanlandığı bu coğafya, dünyanın en zengin kültürel birikimine sahip. Mücevherat sektörü de bu birikimden güç alıyor.

Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu pazarlara çok kısa uçuş mesafesiyle ulaşmak mümkün. Coğrafi konum Türkiye için son derece önemli bir avantaj. Türkiye’den yalnızca 4 saatlik bir uçuş süresinde çok sayıda ülkedeki müşterilerinize ulaşabiliyorsunuz.

Dünyanın sayılı hava yolu şirketlerinden biri haline gelen Türk Hava Yoları ile dünyanın yüzlerce noktasına, aktarma yapmadan, direk uçuşlarla seyahat edebilirsiniz. İstanbul’da yapımı devam eden 3. havaalanının da devreye girmesiyle birlikte İstanbul Avrupa’nın en önemli aktarma merkezi haline gelecek.

Avrupa, Dubai ve İsrail’de yaşanan vize sorunu Türkiye’de söz konusu değil. Türkiye vatandaşları dünyanın 102 ülkesine vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Türkiye’de uygulanan ticaret kanunları da son derece gelişti ve pratik hale getirildi. Dubai’deki gibi kefalet sistemi söz konusu olmadığı gibi, ortaklık vb. maliyetlere katlanmadan 1 gün içinde Türkiye’de şirketinizi kurabilirsiniz.

Dünyanın önemli altın üreticilerinden olan Türkiye, elmas konusunda da önemli temeller atmaya başladı. Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasası işlemeye başladı. Yeni kurulan bu borsanın üye sayısı daha şimdiden 550’yi aştı. Kısa bir süre önce borsa üyelik ücreti ve üyelik prosedürü daha da kolaylaştırıldı. Bu gelişme sonrasında üye sayısının çok daha fazla artması bekleniyor.

Türkiye’nin en önemli avantajlarından biri de değerli taş ithali ve ihracında vergi ödenmemesi. Borsa üyesi firmaların kendi aralarındaki ticaretlerinde de özel tüketim vergisi söz konusu değil.

Türkiye ihracata dayalı büyüme stratejisi uygulayan bir ülke. Bu yüzden ihracatçılara yönelik önemli avantajlar sunuluyor. Bunlardan biri de Eximbank İhracat Sigortası. İhracatçı firmaların gerçekleştirdikleri ihracatın bedelinin çok önemli bir kısmı devlet güvencesi altında.

Türkiye, dünyanın elmas merkezi olma yolunda önemli avantajlara sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda 80 milyonluk nüfusuyla çok büyük bir pazar. Nüfusunun çok büyük bir çoğunluğunun genç olması da Türkiye pazarını cazip hale getiren diğer bir avantaj.

ASEAN ülkeleri için Türkiye neden önemli?

Dünyanın en hızlı gelişen bölgesi Asya için Türkiye pek çok bakımdan oldukça önem taşıyor. Önemli üretim potansiyeline sahip olan Asya ülkeleri Türkiye üzerinden başta Avrupa olmak üzere, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Doğu ülkelerine ulaşabilme imkanına sahipler. Yukarıda sayılan avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda çok önemli avantajlar ortaya çıkıyor. ASEAN ülkeleri ile Türkiye arasında gerçekleştirilecek işbirliği önemli ticari fırsatlar vaat ediyor.

Türkiye Global Mücevher Endüstrisi’nin Merkezlerinden Biri Haline Geliyor

Her ne kadar hükümet tarafından gerçekleştirilen yapısal reformalar yeni yeni sonuçlar vermeye başlasa da daha şimdiden Avrupa ve Orta Doğu’dan pek çok şirket İstanbul’da faaliyete başladı. Dev mağaza zincirlerinin de Türkiye’ye ortaklık ya da satın alma yoluyla girme planları yaptığı sektör kulislerinde konuşuluyor. Pırlanta borsasının gelişmesiyle birlikte değerli taş firmaları da Türkiye’ye yönelik planlarını uygulama yolunda adımlar atmaya hazırlanıyor. Dünyanı en önemli 2 pırlanta derecelendirme kuruluşlarından biri olan HRD Antwerp de İstanbul’daki ofisi üzerinden, Avrupa dahil çok geniş bir coğrafyaya hizmet veriyor.

Geçtiğimiz yıl Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde düzenlenen zirveye de katılan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, Vietnam’da gerçekleştirilen zirve ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu;

‘’ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) 1967 yılında, Brunei, Cambodia, Indonesia, Laos, Malaysia, Myanmar, The Philippines, Singapore, Thailand, ve Vietnam'dan oluşan bir topluluk olarak kurulmuştur. ASEAN ülkeleri, her biri ekonomik kalkınmanın çok farklı aşamasında olmalarına rağmen gelişme potansiyeli çok yüksek ülkelerden oluşmaktadır.

Bu 10 tane ASEAN ülkesinin mücevherci birlikleri işbirliği zirvesine, Türkiye dâhil, 8 ülke daha eklenmiş, ASEAN+8 haline gelmiştir.

Geçen yıl Malezya’nın ev sahipliğinde Kuala Lumpur'da dördüncüsü yapılan bu zirveye katılmıştık. Vietnam’daki zirvede de önemli temaslarda bulunduk. Asya ülkeleri sahip olduğumuz avantajların farkında. Önümüzdeki dönemde önemli iş birliklerinin hayata geçeceğini düşünüyorum.’’

#MücehherİhracatçılarıBirliği #AYHANGÜNER #AyhanGuner #CanÖzkök #MustafaKamar #OğuzÖzdemir #ASEAN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN