top of page

Özlem Güsar’dan Efsanevi Mücevherler Üzerine....


Antalya AKRA Hotel’ın deneyim ve duyguları öne çıkartan toplantıları “Akra Talks” sohbetlerinde bu kez lüks danışmanı Özlem Güsar vardı. Güsar, efsanevi mücevherlerin öyküsü, Osmanlı hanedanlarının mücevher mirası ve mücevher ile ilgili merak edilen bir çok detay üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Özlem Güsar, yüzlerce yıldır herkesin hafızasında yer eden efsane aşklarla, o aşkları daha da ulaşılmaz kılan, günümüzde müzayedelerle milyonlarca dolara alıcı bularak özel koleksiyonlarda, müzelerde saklanan mücevherler etraflarında yıllardır azalmadan devam eden dedikodular, merak edilen detayları aktardı.

Türk Mücevherlerinin Şanssızlığı...

Tarihteki ilk modern mücevherci Boucheron, Cartier, Tiffany, Bvlgary’nin yanı sıra ülkelere özel taşların, tarihe mal olmuş aşklarla harmanlanarak anlatıldığı sohbette Özlem Güsar, artık sadece müzayedelerde karşımıza çıkan, müzelerde korunan, milyonlarca dolara alıcı bulan ve ilginin hiç azalmadığı bu öykülere ek olarak Osmanlı mücevherlerinin dünyadaki yeri hakkında da bilgi paylaştı. “Osmanlı hanedanlarının mücevherleri ve koleksiyonları çok değerli, çok zengin… Bununla birlikte hep Fransız, İngiliz, İran, Hindistan mücevherlerinden ve Avrupa ülkelerinin mücevher tasarımlarında söz ediyoruz ne yazık ki. Çünkü mücevher tasarımlarının değeri taşın kendisi kadar kimin yaptığına, kim için yaptığına, hangi ustanın elinden çıktığına ve kimin taktığına bağlı olarak artar” dedi. Güsar; “Türk mücevherlerinin şanssızlığı, bu bilgilere genellikle sahip olmamamızdan kaynaklanıyor. Kapalıçarşı’da çok önemli antika mücevher satıcıları var. Diyorlar ki; elimdeki mücevherin saraydan çıktığını çok iyi biliyorum ama kanıtlayamıyorum. Kanıtlayabilsem değerinin elli katına satacağım” Bu özel sohbet, sorularla devam etti. Antalyalı kadınlarla birlikte, otelde konaklayan misafirlerin de ilgiyle takip ettiği sohbet, soru cevap bölümüyle sona erdi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page