top of page

ALİBABA COM'A %80 DEVLET DESTEĞİ


Ekonomi Bakanlığı'nın E-ticaret Sitelerine Üyelik Desteğinde ilk Adımı TİM Attı.

Ekonomi Bakanlığı'nın e-ticaret sitelerine üyelik desteğini iş birliği kuruluşları üzerinden verme kararının ardından ilk adımı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) attı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile e-ticaret platformları AliBaba, Kompass ve Turkish Exporters üst düzey yöneticileri arasında imzalanan anlaşma kamuoyuna Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin önderliğinde bir basın toplantısıyla duyuruldu.

TİM’in gerçekleştirdiği bu anlaşma ile mücevher sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaların da önemli avantaj sağlayacağını söyleyen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık, anlaşma ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; ‘’Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Birliklerimiz ile Alibaba.com arasında yapılan işbirliği ile ihracatçılarımız e-ticaret teşviğinden yararlanabilecekler. Eski teşvik sisteminde, firmalar üyelik bedelinin tamamını Alibaba.com'a öder 1 yıl içerisinde ödenen tutarın %70'lik kısmını geri alırdı. Yeni sistemde ihracatçımız siteye 1 yıllık üyelik bedelinin %20'sini TİM'e öder geri kalan tutar devlet tarafından karşılanır. Bu bütün ihracat yapan firmalarımız için önemli bir avantaj sağlıyor’’

E-ticaret sitelerinin, ihracatçıların sadece yeni pazarlara ulaşmasını sağlamayacağını söyleyen Büyükekşi, “Bunun yanında hem mevcut ihracatçılarımızın ihracatında sıçrama göreceğiz. Hem de yeni firmalarımızı ihracat ailesine katacağız. Böylelikle sürekli ve kalıcı bir artış sağlanacak” dedi. Ekonomi Bakanlığının uzunca süredir firmalara e-ticaret sitelerine destek verdiğini hatırlatan Büyükekşi, “Ancak veriler e-ticaret bilincinin firmalarımızda henüz tam olarak yerleşemediğini ortaya koyuyor” dedi. Ekonomi Bakanlığının iş birliği kuruluşları üzerinden hareket etme kararının ardından TİM olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükekşi, “Uluslararası arenada kabul görmüş üç e-ticaret sitesiyle anlaşmalar yaptık” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “TİM'in bu girişiminin diğer iş birliği kuruluşlarına örnek teşkil etmesini umut ediyorum. Bakanlık olarak verdiğimiz destek iş birliği kuruluşlarımızın toplu üyelik projelerini sahiplenmesiyle çarpan etkisi yaratır” diyen Zeybekci, “Geleceğimiz noktada inşallah e-ticaret platformlarında tabiri caizse Türk işgali yaşanacak. Türk ihracatçısının küresel e-ticaret pazarına çıkarma yapmasına öncü olacağız.” sözleriyle ihracatçılara güç verdi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page