top of page

KUYUMCULAR BİRLİĞİ’NDEN ANKARA’YA ÇAĞRI


Türkiye Kuyumcular Birliği Kanun Teklifi Yasa Çalışmasının 6’ıncı ayağı Van ve Hakkari Kuyumcular Oda Başkanlarının ev sahipliği ile Hakkari’de gerçekleştirildi. 19-22 Mayıs tarihleri arasında Van ve Hakkari illerinde bir araya gelen yaklaşık 80 kuyumcu oda ve dernek başkanı; hem Anadolu’nun en uzak noktasındaki illerimizi yakından tanıma, hem de bölge insanının misafirperverliğini yakından görme imkanı elde ettiler.

Türkiye'deki kuyumcu oda ve dernek başkanları, geleneksel hale getirdikleri şehir buluşmaları kapsamında İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Trabzon ve Bursa Uludağ’ın ardından bu kez önce Van'ı ziyaret etti, ardından da Hakkari'de bir toplantı düzenledi.

Borsa Gold Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Baş, sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, eşi Funda Toprak, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş ve Hakkarili kuyumcu ve iş adamları tarafından karşılanan heyet Türkiye'deki kuyumcu esnafının birlik çatısı altında toplanması talebinde bulundu.

Başkanlar, toplantıda yasallaşması için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'ye sunulan birlik taslağının geleceği ve Meclis’ten geçmesi için izlenmesi gereken yol ve yöntemleri konuştu.

 

Kuyumculardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

 

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler konuşmasında Türkiye'nin geride bıraktığı referandum sürecine atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"16 Nisan'dan sonra Türkiye yeni bir yola girdi. Çalışanları ve aileleriyle birlikte 1,5 milyonluk büyük kuyumcu ailesi olarak Türkiye’mizin daha güzel yarınlara kavuşması için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Sektörün 30 yıllık hayali olan birlik kurma süreci için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Hakkari'den bir çağrı yapmak istiyoruz. Sektörümüzün 30 yıllık hayali olan Türkiye Kuyumcular Birliği’nin kurulması konusunda destek bekliyoruz.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan bir randevu talebimiz vardı. Biz, daha çok iş, aş sağlamak, ülkemizin 2023 hedeflerine daha büyük katkı sağlamak amacıyla birlik kurmak istiyoruz. İşi ehline vermek, sektörde denetimi artırmak, kayıt dışını bitirmek için birlik olmak istiyoruz. 30 yıldır bu mesleği yapmış ustalarımızın kuyumculuğu bırakarak büfe açmasını, taksici olmasını durdurmak amacıyla bu birliğe ihtiyacımız var."

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page