top of page

Avedis Kendir; İSTANBUL’DAN DÜNYAYA BİR HEDİYE


Küçük yaşlardayken oyuncaklarını kendi yapmaya başladı. Hayal ettiği şeyleri üretmeyi ve gerçeğe dönüştürmeyi hep sevdi. Daha 10 yaşındayken Kapalıçarşı’ya adım attı. Yarım yüzyıla yakın bir süredir mücevherlerin ışıltılı dünyasında hayal kurmaya devam ediyor. Çocukluğunda oyuncak yapan o usta eller artık İngiltere Kraliçesi, Japon İmparatoriçesi ve Hollywood yıldızlarının hayallerini gerçeğe dönüştürerek Avedis Kendir ismini mücevher tarihine altın harflerle yazıyor.

5000 yılı aşkın bir mücevher kültürüne sahip olan Anadolu’da nice mücevher ustaları yetişti. Bu ustaların hayalleri bazen bir imparatorun tacında bazen de bir sultanın hançerinde gerçeğe dönüştü. Binlerce yıldır çok sayıda mücevhercinin nam saldığı bu coğrafya yeni ustalar yetiştirmeye devam ediyor. Onların günümüzdeki örneklerinden biri de Avedis Kendir.

10 yaşındayken çırak olarak girdiği Kapalıçarşı’nın büyülü dünyasındaki yolculuğunu 50 yıla yakın bir süredir sürdürüyor. Ufkunu genişleten ve hayal gücünü özgürce kullanmasına olanak veren tasarım dünyasının o büyülü havasını solumaya devam ediyor. Aslına bakarsanız onu bir mücevher ustası olarak tanımlamak çok da doğru olmaz. Avedis Kendir yalnızca altına şekil veren, tasarımlarında yalnızca değerli taşları kullanan bir tasarımcı değil. Doğada olan tüm materyalleri kullanıp, bunların hepsini bir araya getirip hayat vermeyi çok seviyor. Öte yandan değersiz bir madeni değerli hale getirmek de ona heyecan veriyor. Ona göre ustaca işlenebilen bütün madenleri özgün bir değere kavuşturabilmek mümkün.

Sanatkarlık ailesinden geliyor. Avedis Kendir’in babası bir marangozdu. Ailesinden de çok sayıda kişi Kapalıçarşı’da mücevher işleme mesleğine emek vermiş ve vermeye de devam ediyor. Çok sayıda akrabası halen Kapalıçarşı’da. Çocukluğunda mücevher işleme atölyesinde başlayan zanaatkarlıkla ilgili yolculuğu heyecanla devam ediyor.

Sotheby’s, Christie’s gibi ünlü mücevher, sanat ve antika üzerine uzmanlaşmış kurumların açık arttırmalarında mücevher eserleri satışa sunuluyor. Kırk yılı aşkın süredir Haute couture mücevher tasarımcılığı yapan ve kendi tarzı olan ArtAvo’yu oluşturan, çevresi tarafından da Kapalıçarşı’nın gizli bahçesi, saklı cevheri olarak tanımlanan bir isim, Avedis Kendir.

Onun en önemli özelliklerinden birisi koleksiyonundaki her bir parçanın kişiye özel butik parçalardan oluşması. Tasarımlarının her biri ayrı bir ruha ve enerjiye sahip. Tasarladığı bir mücevheri yalnızca bir kez üretiyor. Aynı mücevheri ikinci bir kişide görmek mümkün değil. Her bir tasarımın kendine özgü hikayesi var. Dolayısıyla Avedis Kendir’in bir tasarımına baktığınızda bunun dünyada tek olduğunu biliyorsunuz. Bu özellikler onun eserlerini benzersiz ve eşsiz kılıyor.

Avedis Kendir’in bu konuda gösterdiği özen artık yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada biliniyor. Bu yüzden Kraliçe Elizabeth, Japonya İmparatoriçesi Miçiko gibi devlet büyükleri, üst düzey bürokratlar, politikacılar ve eşleri ile Elizabeth Taylor, Barbara Streisand, Jennifer Aniston, Beyonce ve Christina Aguilera gibi dünya starları için özel tasarımlar hazırlıyor. Ayrıca resmi ya da gayri resmi özel törenler için takılar da tasarlıyor.

Doğayı ve doğallığı seven Avedis doğadan ilham alıyor. Modacıların kıyafet tasarımlarından da etkileniyor. Bir kadını, saçından ayağına kadar, adeta tepeden tırnağa, kıyafetine uygun takılarla bezemeyi seviyor. Yani moda tasarımları da takılarına ilham kaynağı oluyor.

 

AVEDİS KENDİR HAKKINDA

Özgün mücevher tasarımlarıyla, alanında uluslararası bir isim olarak anılan Avedis Kendir, kendi deyimiyle ‘Kapalı Çarşı Okulu’nun hem öğrencisi hem de hocası. On yaşında Matyos Ustasının yanında başladığı mücevher tasarımcılığı işini ve sanatını kırk yılı aşkın süredir devam ettiriyor.

Avedis Kendir’in, farklı sanat akımlarının izlerini taşıyan her tasarımı, kişiye özel, emsalsiz bir eser olarak hayat buluyor ve ustaya özgü ‘ArtAvo’ tarzını yansıtıyor.

İnsandan, tarihten, nesnelerden, zamandan; yani hayatın her bileşeninden esinlenen Kendir, tasarımlarında adeta doğanın ruhunu ve saklı armağanlarını ortaya çıkarıyor.

“Eşyanın tabiatında vardır insanda iz bırakmak.”

Her nesne, obje, sahibinde iz bıraktığı gibi ondan izler de taşır. Yalnızca takılar değil, giysiler, günlük kullanıma ait eşyalar; ayakkabıdan otomobile her şey, tüm tercihleri gibi kişinin karakterini yansıtır. Birlikte kişiye özel bir izlenim, bir iz oluşturur.

Avedis Kendir tasarımları, bu birlikteliği ve yarattığı izi çift anlamıyla vurgulayan Biriz markası altında toplanmıştır.

Kendi tarzı olan ArtAvo’yu oluşturan, çevresi tarafından da Kapalıçarşı’nın gizli bahçesi, saklı cevheri olarak tanımlanan bir isim, Avedis Kendir.

 

Dünyanın büyük mücevher firmaları için de tasarımlar yapıyor

Dünyanın önemli mücevher firmaları için de koleksiyonlar hazırlayan Avedis Kendir’in mücevherleri Paris, Milano, Londra, New York, Dubai, Beirut, Rio de Jenerio, Tokyo gibi şehirlerin lüx mağazalarında satılıyor. Usta, bu konuda oldukça titiz ve hassas davranıyor. Onun mücevherlerine her istediğiniz zaman ulaşabilmeniz çok da kolay değil. Istanbul’da yalnızca Çırağan Palace’da mağazası bulunuyor.

Christopher Colombus’un Santa Maria’sında Avedis Kendir İmzası

Avedis Kendir yalnızca mücevher tasarımlarına hayat vermiyor. Dünya tarihi için önemli olan hikaye ve objeler de onun ilham kaynakları arasında yer alıyor. Bunlardan biri de Christopher Colombus’un Amerika’yı keşfi sırasında kullandığı gemi Santa Maria. Avedis Kendir, ‘’Ustalık Eseri’’ olarak tanımladığı Santa Maria’yı 10 yılda tamamladı. Geminin en ince ayrıntılarının dahi şaşkınlık verecek derecede işlendiği maket Madrid ve Christopher Colombus’un mezarının bulunduğu Sevillia’daki Archivo de İndias Müzesi’nde sergilendi. Dünyada bir ilk olan altın, gümüş ve değerli taşlardan inşa edilmiş Santa Maria’nın sergilendiği müze binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.

İngiltere Kraliçesi’nin taktığı ünlü Tulip Broş da Avedis Kendir imzası taşıyor.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN