top of page

UCUZ ÜRETİM, KALİTESİZLİĞİ STANDART HALİNE GETİRİYOR


Sektörün deneyimli kuyum ustalarından biri olan Levin Kuyumculuk firma sahibi İsrafil Güner; bir ürünün piyasa ortalamalarının altında fiyatlarla pazara sunulmasında herkesin derin bir şüphe duyması gerektiğini, kuyumcunun ucuz diyerek vitrinine aldığı bir ürünün, satış sonrasında şikayet olarak geri dönebileceğini söyledi.

Sektörümüz oldukça zorlu bir dönemden geçiyor. Bu dönemde belirli bir işlem hacmine ulaşmak çok yoğun emek, tecrübe ve yenilikçi yaklaşımlar istiyor. Bazı firmalar ise piyasa ortalamalarının çok altında fiyatlar sunarak, hem iç hem de dış alıcıların dikkatini çekerek işin kolayına gitmeyi tercih ediyor. Peki nasıl oluyor da yarı yarıya az bir işçilik fiyatı o üreticiyi, toptancıyı kurtarabiliyor. Yılların kıdemli kuyum ustası İsrafil Güner; ülkemizde talepten fazla arz olduğunu ve üretici enflasyonu bulunduğunu, bir üründe dört, beş farklı kalite ortaya çıkmasının sektörümüzün geleceği açısından önemli bir tehdit oluşturduğunu ifade ediyor.

“Alırken Kazanmak” sözü her zaman geçerli değil”

Perakende kuyumcularının alırken kazanmaya büyük önem verdiğini ve kaliteyi ikinci plana atarak fiyat unsuru ilk sıraya aldıklarını vurgulayan Güner; “Ucuz etin yahnisi mutlaka midemize ve bize zarar verecektir. Şu anda pek çok kuyumcu, tüketicinin üründen şikayetlerini dinlemek ve çare bulma merkezine dönüştü. Baştan önlemini al. İki kuruş daha fazla öde, mağazana kaliteli ürünleri al. Sonra başın ağrımasın. Biz A kalite yapıyorsak, B kalite yapmaya elimiz gitmez. Son tüketici kuyum ürünlerinde mutsuzluk yaşayınca, başka sektörlere kayıyor. Sonra da işler niye yolunda gitmiyor diye dövünüyoruz” diye konuştu.

Hurda Alımına Acil Düzen Lazım

Güner; hurda altın alımında kuyumcuların tüketiciye sundukları fiyatların gerçek değerlerin çok altında kaldığını ve tüketicinin yaşadığı hayal kırıklığının sektöre büyük zarar verdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kuyumcu dostlarımız satarken para kazanıyor. Hurda alırken para kazanma derdinde olmaması lazım. Neyse rayiç değerler, işçilik fiyatları düşülerek hurda alımı yapmalılar. Fakat bu böyle olmuyor. Örnek olarak tüketici 10 liraya alıyor. Bozdurmaya gittiğinde 5 lira deniyor. Böyle bir şey kabul edilemez. Hurda altın alımı konusunda her ilimizin kuyumcular odasının belirli bir standart ve düzen getirmesi gerektiğine inanıyorum. Küçük hesaplar içinde olursak, büyük sıkıntılar karşımıza çıkar. Tüketiciyi küstürmeyelim. Başka sektörlere yönelmelerine yol açmayalım.”


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page