top of page

YILIN İLK YARISI DURGUN GEÇTİ


Eren Has Group’un deneyimli Genel Müdürü Kadir Eren; yılın ilk yarısının piyasa genelinde bekleme konumunda geçtiğini, seçimler sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının henüz ciddi pozitif etkisinin ortaya çıkmadığını söyledi.

Zorlu bir 2016 yılını geride bırakan ülkemiz ve kuyumculuk sektörü; heyecanla beklediği 2017 yılının ilk yarısını geride bıraktı. Kadir Eren; döviz ve değerli maden fiyatlarında son bir aydır ciddi oranda bir istikrarın ortaya çıkmasının bile piyasalarda beklenen hareketliliğin görülmesine vesile olmadığını, insanların hala gelecek ile ilgili tereddüt yaşadıklarını ifade etti.

15 Temmuz sürecinin hala psikolojik etkilerinin devam ettiğini ve insanların birçok yatırımını ertelediğini söyleyen Eren; “Ülkemiz çok büyük bir badireyi atlattı. 2017 yılının ilk yarısı 2016 yılının ilk yarısının altında kalmıştır. Fakat değerli emtiada fiyat istikrarı devam ederse, psikolojik eşikler de aşılacaktır” dedi. Kadir Eren; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yılın ikinci yarısında düğünlerin artması, kuyum alışverişini olumlu etkileyecektir. Uzun süredir altın fiyatlarında bir istikrar var. Eğer Dünya çapında önemli bir kriz olmazsa, ülkemizde beklenmedik bir terör krizi çıkmazsa, yılın ikinci yarısının ilk yarısından çok daha iyi olabileceğini tahmin ediyoruz. Ne çok iyimser olabiliriz ne de çok kötümser. Dubai’deki ofisimiz çalışmalarına devam ediyor. Dubai’de uygulanmaya başlanan vergiler, Türkiye’de daha çok Arap kökenli firmanın ofis açmasına yol açtı. Bu durumun sektörümüze olumlu mu olumsuz mu yansıyacağını ilerleyen günlerde daha net görebileceğiz. Bu konuda tek söyleyeceğim; balık satalım, balık tutmayı öğretmeyelim.”


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN