top of page

YAZICI “SEKTÖRÜMÜZ NORAYR İŞLER’DEN ACİL DÜZELTME VE ÖZÜR AÇIKLAMASI BEKLEMEKTEDİR”


İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norary İşler’in bir TV kanalına verdiği röportajda, “Türkiye’deki kuyumcuların verdikleri mücevher sertifikaları geçersiz ve büyük çoğunluğu yanlıştır” açıklaması sektörümüzde geniş yankılar ve tepkiler bulmaya devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası 4 Nolu Kuyumculuk Komite Meclis Üyesi, Yazıcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı; Norayr İşler’in yaptığı açıklamanın sektör mensuplarında büyük infial ve üzüntü yarattığını, bu açıklamanın hızla düzeltilmesinin ve bir özür ile birlikte tekrar kamuoyuna iletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İKO Başkanı Norary İşler’in yakın zaman önce bir TV kanalında yaptığı açıklamalara sektör temsilcilerinin tepkileri artıyor. Başkan İşler; kuyumcuların sattıkları mücevher ile ilgili yılladır verdikleri kurumsal sertifikaların bir anlamı bulunmadığını ve bu sertifikaların çoğunun yanlış, yanıltıcı olduğunu açıklamıştı. Bu demecin ardından sektörümüzün önde gelen isimlerinden İTO Kuyumculuk Komitesi Meclis Üyesi ve Yazıcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yazıcı basına açıklamalarda bulundu.

Yazıcı; yaptığı açıklamada, kuyumculuk mesleğinin tamamen güvene dayalı, saygın bir meslek olduğunu, kuyumcuların mücevherin kimlik kartı sayılan ürün sertifikası sunmasının sözlerinin yazıya geçmiş bir hali olduğunu ifade etti. Norary İşler’in de mücevher satışı yaptığını ve kendisinin de firma sertifikasını yıllarca müşterilerine sunduğunu hatırlatan İlhami Yazıcı; “İKO Başkanı Norary işler; bir açıklama yaparken öncesinde yüz kere düşünmeli ondan sonra sözlerini beyan etmelidir. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanlığı, sadece İstanbul’u değil aynı zamanda Türkiye’deki tüm kuyumcuları temsil eden çok değerli bir makamdır. Norayr İşler’in açıklamasını son derece yanlış buluyoruz ve bir an önce bu açıklamanın düzeltilmesi, özür dilenmesi gerekliliğine vurgu yapıyoruz” diye konuştu.

Tam Gemoloji Laboratuvarının açılışında İşler’in bu açıklama da bulunmasıyla satıcının, üreticinin zan altında bırakıldığını kaydeden Yazıcı; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu asılsız iddialar meslek etiğine de ticaret etiğine de aykırıdır. Bunlar yanlış beyanlardır. Maksadını aşan haksız ithamlarda bulunmak, sektör temsilcisine yakışmıyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanımız Sn. İbrahim Çağlar’da bu yazıyı veto etmiş ve çok yanlış bir ifade olduğunu söylemiştir. Bu açıklamanın zamanlamasının İKO’nun gemoloji laboratuvar açılışına gelmesi de ayrıca manidardır. Niye yıllar önce söylenmedi de bugün dile getirildi sorusu aklımıza geliyor. Bugüne kadar perakendecilerimizin hepsi uluslararası sertifika kuruluşlarının sertifikalarını mı vermişler ? Türkiye’de franchise zincir mağazalarına sahip tüm kurumsal firmalarımızın verdiği sertifikalar, firmalarımızı bağlar ve ürünün içeriği ile ilgili taahhütname anlamı taşır. Sn Norary İşler’in çok düzgün bir insan olduğunu ve sektöre zarar verecek bir eylemde bulunmayacağını çok iyi biliyoruz. İnanıyoruz ki Sn Başkanımız gereğini yapacaktır.”


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page