top of page

COSTCO’YA ‘TIFFANY’ TAZMİNATI


Toptan satış mağazası Costco, ‘Tiffany’ olarak tanımladığı pırlanta yüzüklerin satışının ardından, Tiffany & Co.'ya 19 milyon dolardan fazla borçlu hale geldi. 19 milyon dolarlık borç mahkeme kararıyla kesinleşti.

Washington Post, 2015 yılı mahkeme kararını alıntılayarak, "tiffany" olarak tanımlanan 2.500 pırlanta yüzüğü satan Costco'nun 3,7 milyon dolarlık satış yaptığını bildirdi.

Costco, bu durumu “pırlanta yüzükler ‘tiffany’ olarak bilinen tırnaklı bir yuvaya sahiptir” diyerek savundu, ancak mücevher şirketi, mağazanın başka herhangi bir niteleyici sözcük olmadan tek başına bir tanımlama kullanmasının tüketiciyi yanılttığını savundu.

New York Güney Bölgesi Bölgesel Hakimi Laura Taylor Swain, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Costco'nun Tiffany&co'ya kar kaybını telafi etmek için 11.1 milyon dolar, hukiki tazminat içinse 8.25 milyon dolar ödemesi gerektiği kararına varıldığını söyledi.

Tiffany & Co., New York Times’a yaptığı açıklamada "Yargıç Swain'in kararı, markamızın gücünü ve değerini doğruluyor ve en önemlisi, Tiffany&Co. markasını ihlal eden Costco ve diğerleri için açık ve güçlü bir mesaj veriyor" dedi.

COSTCO, KARARA İTİRAZDA BULUNMAYI PLANLADIĞINI AÇIKLADI

Yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 2.500'lük bir alıcı listesi içerisinde, “tiffany” tanımlamasını yanlış anlayan kişi sayısının 10 kişiden daha az olduğu ifadelerine yer veren Costco, "Bu, sahtecilikle ilgili değil, sözcüğün genel anlamı ile ilgili bir konu. Costco, taklit Tiffany & Co. yüzükleri satmıyor" açıklamasında bulundu.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN