top of page

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAM ELMASI GRAFF DIAMONDS’IN OLDU


‘Lesedi La Rona’, 53 Milyon Dolara Graff'a satıldı.

Lucara Diamond, 16 Kasım 2015'te Botswana'daki Karowe madeninden çıkan en büyük ham elmas olan 1,109 karat Lesedi La Rona'yı, Graff Diamonds'a 53 milyon dolara (karat başına 47.777 $) sattı.

2,5 milyar ila 3 milyar yıllık taş için yapılan tekliflerden sonra "satmak için fazla büyük" olarak adlandırılan ve Haziran 2016'da Sotheby'nin açık artırmasında tahmin edilen 70 milyon doların altında kalan ve 61 milyon dolarla duran ve bir yılı aşkın bir süredir doğru alıcıyı aradıktan sonra Graff Diamonds, tarihi elmasın satın alınması için adım attı. Dünyanın en ender taşlarından biri, böylece kendine yeni bir yuva bulmuş oldu.

2016'da Graff, 1.109 karatlık Lesedi La Rona'nın hiç rastlanmamış halka açık müzayesine karşı olduğu çünkü bunun geleneksel ham elmas ticaretinin aksi olduğu görüşünde. Fakat şimdi, nihai hedefi elde ettiğini belirterek, "Bu inanılmaz elmasın yeni sahipleri olmaktan dolayı çok heyecanlıyız ve onur duyuyoruz. Taş bize hikayesini anlatacak, nasıl kesilmek istediğini söyleyecek ve son derece büyük bir dikkatle ona saygı göstereceğiz. Bu benim kariyerimde çok önemli bir gün ve Lesedi La Rona'nın muhteşem doğal güzelliğini onurlandırma fırsatı verildiği içinde ayrıcalıklıyım. "

Lucara Diamond Başkanı ve CEO'su William Lamb, "Lesedi La Rona'nın keşfi, Lucara şirketi için dönüm noktası oldu. Karowe madeninde ele geçirilen elmasların şaşırtıcı potansiyelini ve nadirliğini ortaya koydu. Elması bir sonraki evrim aşamasına taşıyabilecek bir alıcı bulmak için bekledik. Ödenen fiyat aynı zamanda Haziran 2016'daki Sotheby's açık artırmasında alınan en yüksek tekliften fazlaydı. Graff Diamonds artık Lesedi La Rona'nın yanı sıra bu yılın başlarında satın alınan ve orijinal taşın bir bölümünü oluşturan 373 karatlık elmasın sahibidir. Yolculuklarının bir sonraki safhasında bu elmasları takip etmekten heyecan duyacağız "dedi.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN