top of page

MERDİVENALTI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR


Şahin Ramat ve Asit Makina Firma Sahibi Cemal Şahin, çalışma sistemi ile birbirini destekleyen iki firması, Şahin Ramat ve Asit Makina ile ilgili çalışmalarını ve hedeflerini Altın Dünyası’na verdiği röportajda anlattı.

Firma Sahibi Cemal Şahin Şahin Ramat ve Asit Makina çalışma sistemleri ve hizmetlerine ilişkin şunları söyledi:

“1987 yılından beri bu sektörde çalışıyorum ve tüm üretim aşamalarında bulundum. 2003 yılında Şahin Ramat ve Asit Makina’yı kurdum. Asit Makina; geri dönüşüm tesisleri, rafineri sistemleri ve kuyumculuk kimyasalları ile ilgili üretim yapıyor. Şahin Ramat ise altın ve gümüş geri dönüşümü yapıyor. Asit Makina’nın kurduğu geri dönüşüm tesisleri ve rafineri sistemlerine know how sağlıyor. Ekip, personel ve o sistemlerin çalışmasını sağlıyor. Şahin Ramat, genelde iç piyasaya hitap ediyor, Asit Makina ise %95 yurtdışı odaklı çalışıyor. Yaklaşık 13 tane ülkeyle bağlantımız var, 12 tane ülkeye de ihracat yaptık. Kurduğumuz sistemler Hindistan’da da olsa Amerika’da da olsa bu sistemlerin servisini kendimiz sağlamak zorundayız. Dünyada üretici firmalar nasıl bir garanti veriyorsa aynı garantileri biz de veriyoruz.

‘İtalyanlar bu işi yapar’ algısı ve merdiven altı problemlerine değinen Cemal Şahin, ‘hedefimizde yurtdışı fuarlar’ var dedi.

“‘İtalyanlar bu işi yapar’ algısıyla mücadele ediyoruz”

Kuyum sektöründe ‘İtalyanlar bu işi yapar’ diye bir algı var ben şahsen bununla mücadele ediyorum, rakiplerim de İtalyan firmaları. İtalya’da, Amerika’da nasıl yapılıyorsa, biz de Türkiye’de en iyisini yapabiliriz.

“Hedefimiz yurtdışı fuarlar”

Biz yaklaşık beş yıldır İstanbul’daki kuyumculuk ve geri dönüşüm fuarlarına katılıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz yılda en az bir veya iki defa bir yurtdışı fuarına katılmak.

“Merdiven altı sıkıntımız var”

Sektörel anlamda merdiven altı çalışanlarla ilgili sıkıntımız var. Burada bir çalışma yapıyorsunuz ve ortaya bir ürün çıkarmaya çalışıyorsunuz. Ancak merdiven altı çalışan yerler, sizin on liraya mal ettiğiniz bir sistemi, 3 liraya mal etmeye çalışıyorlar. Fuarlarda yurtdışından müşteriler geliyor ‘x firmadan şunu aldım çalışmadı. Bu firmaya nasıl ulaşabilirim diyor’. Bu durum biz işini iyi yapmaya çalışan firmaları da ülkemizi de olumsuz etkiliyor.”


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page