top of page

KALİTEYE ÖNEM VEREN ÜRETİCİLERİN İŞ ORTAĞI; BERR METAL


KALİTEYE ÖNEM VEREN ÜRETİCİLERİN İŞ ORTAĞI; BERR METAL

Türkiye kuyumculuk ve mücevherat sektöründeki üreticilerin en önemli iş ortaklarından biri olan Berr Metal, uzun yıllardır uluslararası dev markaların ürünlerini üreticilerle buluşturuyor. Firmanın çalışmaları ve solüsyon sahteciliği ile mücadele konusunda Elanur Türküz’den bilgi aldık.

Berr Metal kuyumculuk ve mücevherat sektöründeki üreticilerin en önemli iş ortaklarından biri konumunda. Firmanız ve distribütörlüğünü yaptığınız markalarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Yaklaşık 17 yıldır kuyumculuk sektörünün içindeyiz. 2006 yılından bu yana da Alman Heraeus markasının distribütörlüğünü yapmaktayız. Bu firmamıza bir altyapı vizyon kattığı gibi altyapımızın da gelişmesinde etkili oldu. Sektörü daha rahat algılayabilmemiz ve daha hızlı ilerleyebilmemizin önünü açan bir gelişmeydi diyebilirim. 2013 yılında da Amerikan menşeeli bir firma olan Kohler’le bir anlaşma imzalayarak, ABD dışındaki bütün ülkelerde distrübütörlük yetkisi aldık. Bu anlaşma da, bu önemli markanın Avrupa ve Asya pazarına açılmasında etkili oldu. Bu markanın yurtiçindeki ivme kazanan performansı bizim sayemizde ortaya çıktı.

Sahte solüsyon kullanımı üreticilerimiz için risk oluşturuyor. Bir süre öncesine kadar ürünlerinizin sahtelerinin piyasada sizin markanızla satılıyordu. Taklitle mücadele konusunda aldığınız önlemler nelerdir?

Wieland’ın distrübütörlüğünü almak bizim için çok önemliydi. Portföyümüzde bulunan müşterilerimizin kullandıkları Wieland solüsyonlarında sahteciliğin sözkonusu olduğunu fark ettik. Müşterilerimizden gelen geri bildirim doğrultusunda da ne yapabiliriz diye düşündük. Böyle bir firmanın Türkiye’de distrübütörünün olmaması bizim için avantaj oldu. Uzun süren görüşme aşamasında sonra Wielan ile 2016 yılında bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma beraberinde bir çok şeyi getirdi. Daha önce piyasada var olan ürünler, beyaz kapaklı ve yine bandrollüydü. Tabi ki müşteriler beyaz kapak ve bandrol gördüğü ambalajları Wieland’ın ürünü sanarak satın alıyorlardı. Ancak şimdi üzerinde beyaz kapak ve bandrol ürünler Wieland ürünler değil. Bu yüzden bu alanda bir değişikliğe giderek sahtecilikle mücadeleye başladık. Artık ürünlerimiz beyaz değil mavi kapaklı olarak satılıyor. Kapak değişimi ile beraber şişemiz de yenilenmiş oldu. Artık beyaz değil mavi kapaklı ambalaşlarda satış yapılıyor. Weiland ürünlerindeki mavi kapakta bir kabartma ve Made İn Germany ibaresine dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte yine şişenin arka tarafında, müşterilerimizin ürünün sahte olup olmadığını denetleyebilmeleri için bir QR code yer alıyor. Bu kod okunduğunda, ürünle ilgili tüm bilgileri internetteki sistem üzerinden görebiliyorsunuz.

İstanbul Jewellery Show 45. Kez kaılarını açacak. Fuarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Mart kadar Ekim ayında gerçekleştirilen fuarın da hareketli olduğuna inanıyoruz. Fuardaki performanstan gayet memnunuz. Müşterilerimiz, ürünle beraber teknik destek de sağladığımızı bildikleri için müşteri memnuniyet düzeyimiz oldukça yüksek. Bu fuarın da sektördeki hareketlenmeye ivme katacağını düşünüyoruz.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page