GLOBAL ALTIN TALEBİ İLK 6 AYDA AZALDI

October 31, 2017

Global altın talebi ilk 6 ayda yüzde 14 azaldı. Mücevher amaçlı altın talebinde en güçlü artış ise Türkiye`den geldi. Türkiye`nin mücevher amaçlı altın talebi yüzde 20 arttı.

 

Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre global altın talebi yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 azalarak 2318,7 tondan 2.003,8 ton seviyesine geriledi. Yılın ikinci çeyreğinde ise altın talebi yüzde 10 düşüşle 953,4 ton oldu.

 

Konsey, yıllık bazda karşılaştırmalarda altın talebinde gözlenen keskin düşüşün 2016 yılında yaşanan rekor ETF girişinden kaynaklandığını, geçen yılın ilk yarısından sonra bu sektörden talebin dramatik şekilde yavaşladığını vurguladı.

 

ETF'lerin 2. çeyrekte altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 azalara sadece 56 ton oldu.

 

Yılın ilk 6 ayında merkez bankalarının net altın alımı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 176,7 ton oldu. Merkez bankaları 2. çeyrekte 94,5 ton altın aldılar.

 

İkinci çeyrekte mücevher amaçlı altın talebi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 480,8 ton oldu. İlk 6 ayda mücevher amaçlı altın talebi yüzde 5 artışla 967,4 tona çıktı.

 

Mücevher amaçlı altın talebinde en güçlü artış Türkiye'den geldi. Türkiye'nin mücevher amaçlı altın talebi yüzde 20 arttı.

 

TÜRKİYE, EN BÜYÜK ALTIN REZERVİNE SAHİP ÜLKELER ARASINDA YERİNİ KORUDU


 

Türkiye 2017 yılının 2. çeyrek döneminde dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkeleri arasında yerini korudu. Türkiye'nin altın rezervleri ilk çeyrekte 456,1 ton olarak açıklandı. Bir önceki dönem 427,8 ton seviyesindeydi.

 

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından açıklanan verilerine göre, ilk çeyrek itibariyle ABD 8.133,5 ton rezervle ilk sırada yer alırken, Almanya 3.374,1 ton ile ikinci sırada, IMF 2.814,0 ton ile üçüncü sırada bulunuyor.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

February 5, 2020

Küresel çapta yaşanan gelişmelerin yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesini beraberinde getirmesiyle yurt içinde gram altının fiyatı geçen yıl 2018'e göre yüzde 33,1 yükselirken, altın mevduatları da ikiye katlan...

February 4, 2020

Bireyler hangi yatırım aracını artırmak istiyorlarsa ona göre değerlendirme yapmalılar. Dolarını bozdurup Bitcoin almış birinin hesabı başka, mevduatını bozdurup Bitcoin almış kişinin hesabı başkadır. Ancak eninde sonunda...

February 3, 2020

Türkiye mücevher sektörünün en önemli etkinliği olan Istanbul Jewelry Show’un, 2020 yılındaki ilk fuarı başlıyor. 19-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek fuar, CNR Expo, Istanbul Fuar Merkezi’nde 50. kez gerçekleştiril...

January 30, 2020

Sektörümüzün tecrübeli isimlerinden biri olan ve değerli markamız Geçen Kuyumculuk’ta uzun yıllar üst düzey yöneticilik görevini üstlenen Mustafa Kuşkaya; yeni yıl ile birlikte kurduğu yeni markası Durin Gold ile kendi pl...

January 29, 2020

Ülkemizin Montür takı ürün grubunun önde gelen üreticilerinden olan Apel İş Kuyumculuk; son yıllarda ihracat çalışmalarında başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Yakın tarihe kadar markanın ürettiği her iki montürden birisi i...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle