top of page

Sektörün birliği için buradayız…


Kuyumculuk sektöründe uzun yıllardır pek çok kurum yönetiminde görev yapmış olan Mustafa Atayık liderliğinde, sektörün önde gelen kişi ve kurumlarının oluşturduğu ‘’SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU’’ yaklaşan İstanbul Kuyumcular Odası seçimleri öncesinde çalışmalara başladı. Ülkemizin ve sektörümüzün kültürel zenginlik mozaiğini oluşturan tüm sektör mensuplarını ‘’SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU’’ etrafında toplanmaya davet eden Mustafa Atayık, sektörün her kesiminin birlik içinde ve ortak akıl ile hareket ederek sektörel sorunların çözümü için görev almaya hazır olduklarını belirtti.

Kuyumculuk sektörünün en önemli kurumlarından biri olan İstanbul Kuyumcular Odası’nda önümüzdeki dönemde görev alacak yönetimin belirleneceği seçimlerle ilgili geri sayım başladı. İstanbul Kuyumcular Odası da dahil olmak üzere, sektörel kurumların yönetiminde uzun yıllar boyunca görev almış olan Mustafa Atayık ve sektörün önde gelen kişi ve kurumları tarafından oluşturulan ‘’BİRLİK GRUBU’’ yaklaşmakta olan seçim öncesi Nuruosmaniye’de basın açıklaması düzenledi. Sektörümüzün kültürel zenginlik mozaiğini oluşturan tüm sektör mensuplarını yaklaşan İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde ‘’SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU’’ etrafında toplanmaya davet eden Mustafa Atayık, birlik içinde ve ortak akıl ile hareket ederek sektörel sorunların çözümü için görev almaya hazır olduklarını belirtti.

İstanbul Kuyumcular Odası sektörümüz için büyük öneme sahiptir

İstanbul Kuyumcular Odası’nın sektörümüz için son derece önemli olduğunu belirten Mustafa Atayık, gerçekleştirilen basın toplantısında şu noktaların altını çizdi:

"Türkiye kuyumculuk sektörü 4 bin üretici ve 25 bin perakende firması ile yaklaşık 250 bin kişiye istihdam yaratan, gerçekleştirdiği yıllık 3 milyar dolar ihracat ile Türkiye ekonomisi için büyük önem arz eden sektörlerden biri konumundadır. Binden fazla üreticiyi tek çatı altında toplayan Kuyumcukent’i, dev ölçekli fabrikaları, LBMA sertifikalı rafinerileri, Kıymetli Madenler Borsası ve sektörel kuruluşları ile büyük öneme sahip olan sektörümüzün kalbi İstanbul’da atmaktadır. Bu anlamda, 4000’e yakın üyesi bulunan İstanbul Kuyumcular Odası sektörümüz için son derece büyük önem arz etmektedir. Odamız kuruluşundan bu yana, yalnızca İstanbul’daki sektör mensuplarının değil, tüm Türkiye’deki kuyumcu esnaf ve sanatkarlarının sorunlarının çözümü için aktif rol almıştır, almaya da devam etmelidir."

 

Odamızın gerek üye sayısı ve gerekse temsil kabiliyeti göz önüne alındığında sektörümüz adına ortaya koyabileceği daha pek çok çalışmanın olduğu kanaatindeyiz. Bütün bu çalışmaları ortaya koyabilmesi için de 'birlikte hareket etmek' anlayışına sahip olması gerektiğinin bilincindeyiz.

 

Sektörel kurumlar işbirliği içinde çalışmalı

Sektörün önündeki sorunların çözümü için sektörel kurumların işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini vurgulayan Atayık, kurumların birbirinin rakibi değil, birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olduğunu belirtti. Sektörün ortak akıl ve işbirliği içerisinde çalışması gerektiğini düşündükleri için ‘’SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU’’ adlı oluşumu hayata geçirdiklerini ifade eden Atayık sözlerine şu şekilde devam etti:

"Odamızın gerek üye sayısı ve gerekse temsil kabiliyeti göz önüne alındığında sektörümüz adına ortaya koyabileceği daha pek çok çalışmanın olduğu kanaatindeyiz. Bütün bu çalışmaları ortaya koyabilmesi için de 'birlikte hareket etmek' anlayışına sahip olması gerektiğinin bilincindeyiz.

İstanbul Kuyumcular Odası’nın, sektörün sorunları ile ilgili sağlıklı çözümler bulabilmesi için TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi, İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi, Mücevher İhracatçıları Birliği, Kuyumcukent Yönetimi, Vizyon Park gibi sektörel kurumlar ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kuyumcu oda ve dernekleri ile karşılıklı iş birliğine dayanan bir çalışma ortaya koyması gerektiğine inanıyoruz.

Sektörel kurumların birbirinin rakibi değil, aynı amaca hizmet eden ve birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olan hizmet birimleri olduğunu düşünüyoruz.

Kredi kartına taksit sınırlaması ve haksız fiyat rekabeti gibi üyelerimizin önündeki pek çok sorunun, sektörel kurumların birbirleri ile rekabet ederek değil, işbirliği yaparak çözülebileceği kanaatindeyiz."

Sektörel birlik için göreve hazırız

İstanbul Kuyumcular Odası da dahil olmak üzere, uzun yıllar boyunca sektörel kurumların yönetiminde bulunduğunu, halen de Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını ve bu süreç içinde sorunların çözümü için birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendiğini ifade eden Mustafa Atayık basın toplantısını şu cümlelerle tamamladı:

"Sektörün birlikte çalışması gerektiği gerçeğinden hareketle, ülkemizin ve sektörümüzün kültürel zenginlik mozaiğini oluşturan tüm sektör mensuplarımızı, gerçekleştirilecek olan İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde 'SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU' etrafında toplanmaya davet ediyorum.

İstanbul Kuyumcular Odası’nın kuruluşundan bugüne kadar yönetimde görev almış değerli arkadaşlarımıza, ortaya koymuş oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan İstanbul Kuyumcular Odası Seçimlerinde 'SEKTÖRDE BİRLİK GRUBU' olarak görev almaya hazır olduğumuzu siz değerli meslektaşlarımıza arz ediyoruz."


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN