top of page

Dubai Merkezli Firmalar İstanbul'a Yerleşiyor


Vergiler nedeniyle Dubai’yi terk eden kuyum şirketleri, işlerini İstanbul’a taşımaya başladı.

Vergisiz dönemde Dubai merkezli çalışan kuyumculuk şirketleri, Dubai’nin yüzde 5 gümrük ve yüzde 5 de KDV getirmesi sonrasında bu ülkeden çekiliyor. Uluslararası altın ticaretinin merkezlerinden biri olan Türkiye, bu gelişme ile daha da öne çıktı. Son bir yılda gelenlerin çoğu İstanbul’da Kuyumcukent, Kapalıçarşı ve Nuruosmaniye bölgesini tercih ederek buralarda kendi mağazalarını ve atölyelerini açtılar.

Dubai’nin getirilen yeni vergiler nedeniyle altın merkezi olmaktan uzaklaşacağını hesaplayan yerli üreticiler ve ihracatçılar, burada üstlenmiş şirketleri Türkiye’ye çekme planları yapıyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, “Biz İstanbul’u altın ticaretinin önemli merkezlerinden biri yapmak istiyoruz. Dubai vergi koydu. Bu nedenle bu özelliğini kaybedecek. Bu gelişmeden sonra çoğu Dubaili 110 şirket Kuyumcukent’e geldi. Hemen tanıtım için harekete geçmeliyiz. 1 günde şirketini kur, 2 milyon dolar yatırımla vatandaşlık demeliyiz. Bunlar tüccar. Ticareti buradan yapsınlar. İhracatçı birliklerinin Dubai’deki muadili Dubai Gold and Jewellery Group benden randevu istedi. Onlara Türkiye’nin avantajlarını anlatacağız. Dubai’ye girenin yüzde 85’i dışarıya gidiyor. Vergilerden sonra toptan işini zor yapacaklar” dedi.

Suudi Arabistan baskı yaptı

Ayhan Güner’in verdiği bilgiye göre Dubai’nin vergi koymasının nedeni çevre Arap ülkelerinin, özellikle Suudi Arabistan’ın baskısı. Bölgede ülkeleri yüzde 5 vergi, yüzde 5 KDV uygularken, merkezi konumunu muhafaza için Dubai yıllarca bunu uygulamadı. Bu da çevre ülkelerin tepkisini çekti. Hem haksız rekabet iddiaları ileri sürüldü hem de diğer Arap ülkelerinden tüketiciler Dubai’den mücevher alarak kendi ülkelerine vergisiz soktular. Baskılara direnemeyen Dubai, sonunda vergi koydu.

İşte bunun Türkiye için büyük fırsat olduğunu anlatan Ayhan Güner, “Dubai’ye giren altın takı miktarı çok yüksek. Biz üretici olarak daha yakınız. Kapalıçarşı’da Kalpakçılar Caddesi 2 km’dir. Dubai’de onun yarısı kadar bir yere 400 otobüs indiriyorlar. Biz, bize gelmesinler diye her şeyi yapıyoruz. Kapalıçarşı’nın 17 kapısından sadece ikisine araba yanaşabiliyor. Bölge trafiğe kapatılmalı. Türkiye’nin önünde büyük fırsat var” diye konuştu.

 

Türkiye’ye gelerek burada atölye açan veya toptan ticaretle uğraşan Dubaili firma sayısının 100’den fazla olduğu belirtiliyor. Sadece Kuyumcukent’te 100’e yakın firma var. Tamamı hakkında ise 150 – 200 arası tahmini var.

 

Kapalıçarşı ve Kuyumcukent’e özel statü gerek

MİB Başkanı Ayhan Güner’e göre Türkiye’nin merkez olmak bakımından altyapı sorunu yok. Şöyle dedi Güner: “Altyapının yüzde 80’i tamam. Londra, New York borsalarındaki bütün işlemler bizim Altın Borsası’nda yapılabiliyor. Eksik olan şey elmas ticareti ve borsasının yokluğu. Altın takı var, gümüş takı var. Külçe rafine edebiliyoruz. Hurda toplamada merkeziz. Hızlı rafinasyon var. Hong Kong’dan, Güney Afrika’dan bile geliyorlar. Elmas borsamız yok. Mücevherde katma değerli ürün elmastır. 10 karatlık taş 1 milyar dolar! İşleyin satın! 100 milyar dolarlık elmas ticareti var. Hindistan’da 1.5 milyon kişi çalışıyor. Bizde yüzde 1’i olsa 15 bin kişi eder.”


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page