GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKÇİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

May 28, 2018

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Komitesi, İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), İhracatçılar Birliği ve kuyumculuk sektörünün diğer paydaşı sivil toplum temsilcileriyle İstanbul’da bir araya geldi. 

 

İstanbul Güneşli’de bulunan Wyhndam Otel’de gerçekleşen akşam yemeği organizasyonuna TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi İmam Altınbaş, İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, İKO Başkanı Mustafa Atayık, (Eski) Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, KİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş, sektörel kurumlar ile Anadolu’dan gelen oda ve dernek başkanları katıldı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı; sektör temsilcilerinin, çeşitli illerden gelen kuyumcu oda başkanlarının sorunlarına ve kuyumculuk sektörünün daha etkin sonuçlar ortaya koyması adına çeşitli çözüm önerilerini not aldı. İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; açılış konuşması ile Bakan Tüfenkçi’ye sektörün genel yapısı ile ilgili bilgiler sundu ve sektörel sorunların çözümü için düşündükleri fikirleri paylaştı. Bu önemli toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç’ta katıldı.

 

Başkan Erhan Hoşhanlı’nın ardından, TOBB Sanayi Meclis Başkanı İmam Altınbaş, Eski Mücevher İhracatçılar Birliği Başkanı Ayhan Güner, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık yaptıkları kısa konuşmalarla kuyumcuların hem ihracat hem de ticaret hayatında yaşadıkları çeşitli sıkıntıları dile getirdiler. 

 

Sektör temsilcilerinin konuşmasından sonra söz alan Bakan Tüfenkci, yaptığı konuşmada Hükümetin ve bakanlığının sektörlerin sorunlarına inisiyatif alarak pratik çözümler getirdiğini ifade etti. 


Kuyumculuk sektörünün gelişimi için güvenliğin en önemli konu başlıklarından olduğunu aktaran Bakan Tüfenkci, esnafın işini rahat yapabilmesi için sokakların emniyetinin sağlanması gerektiğini vurguladı.


Bakan Tüfenkci sektörün sorunlarına ilişkin şöyle konuştu:
"Samimi olarak söylüyorum önce başkanlarımın bir karara varması lazım. Siz konuşun, ben hakemlik yapmaya razıyım. Çünkü biz bu sektörü büyütmek istiyoruz. İstiyoruz ki esnafımız büyüsün bu işin tüccarı olsun. Tüccarımız büyüsün ihracatçı olsun istiyoruz. Bu salonda  bulunanlardan kimse kimsenin rakibi değil, bir zincirin halkaları gibi... 
Biz dünyayla rekabet edeceksek, dayanışmamızı, birliğimizi artırmamız lazım. Bununla ilgili ben organize yapmaya hazırım. Hükümet olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Nitekim burada da kanaatim pekişti, en kısa zamanda sizler organize edin, bakan arkadaşlarımız veya diğer üst düzey yönetici arkadaşlarımızla saatlerce oturalım, tartışalım, hayata geçirilmesi ihracatımızı, üretimimizi artıracak her türlü tedbiri almaya hazırız.”

 

 

"SEKTÖR İLE BERABER ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”    

İç Ticaret Genel Müdürü’ne kuyumculuk sektöründe sahtecilikle mücadele konusunda gerekli talimatları verdiğini aktaran Tüfenkci,”Özellikle sahtecilik noktasında yetki boşluğuyla ilgili sorunu giderme noktasında inşallah sektörle  beraber bir çalışma yapıp yakında sektörün görüşüne sunacağız.” dedi.


Sektörün sorunlarını çözmeye gayet edeceklerini belirten Tüfenkci, şöyle konuştu:
"Kuyumculuk sektöründe yurt dışından gelen ürünler noktasında özellikle gümrüklerde denetimlerimizi artırma talimatı verdik. Yurt içi sahte mücevherat ve altınla mücadele için İç Ticaret Genel Müdürü’müze talimatı verdik. Sektörle beraber çalışarak bu denetimlerin standardını oluşturacağız. Böylelikle yüzde 100 önleyemeyiz ama en azından cezaları artırma anlamında iyi bir noktaya geliriz.”    

 

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, Anadolu’dan gelen sektör temsilcilerinin sorularını cevapladı.

 

Daha sonra İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı ve İTO Kuyumculuk Komitesi Üyesi Cemal Turgut, Bakan Tüfenkci’ye tamamı gümüşten yapılmış kakma portresini hediye ettiler.

 

Başkan Erhan Hoşhanlı; Bakan Tüfenkçi’nin toplantı taleplerine çok hızlı olumlu yanıt vermesinin ve tek tek sektör sorunlarını büyük bir titizlikle dinlemesinin çok değerli olduğunu, kısa sürede bu önemli toplantının müspet sonuçların doğmasına, yeni uygulamaların başlamasına vesile olacağına inandığını ifade etti.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle