TÜRKİYE’YE YÖNELİŞİ SADECE DUBAİ’DEKİ KDV UYGULAMASINA BAĞLAMAMALIYIZ

May 28, 2018

Sektörün önemli ismi, Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer son zamanlarda Türkiye’ye yönelişin sadece Dubai’deki KDV uygulamasına bağlanmaması gerektiğini belirtti.  

 

 

Sektörün önemli ismi Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer İstanbul Jewelry Show’da sorularımızı yanıtladı. Başarılı bir fuar gözlemlediğini belirten Kamer fuarla ilgili şunları söyledi.

 

Çok bereketli bir fuar. Hangi dostuma sorsam herkes çok memnun olduğunu söylüyor. Herkes bu fuarın diğer fuarın diğer fuarlardan daha farklı olduğunu, dünyanın bir çok kesiminden katılımların olduğunu söylüyorlar. Bu memnun edici bir şey. Uluslararası bir fuar. Yani çok çeşitli ülkelerden insanlar geliyor ve siparişe dönüş çok fazla. Alış veriş yapılıyor, bu çok önemli.

 

Kendi markamız ve diğer markalarımız adına baktığımızda çok yoğun, çok bereketli bir fuar oldu. İnşallah her sene böyle devam eder.

Genel olarak Türkiye uzun zamandır dünyanın üretim merkezi olarak hareket ediyor. Neticede insanlar üretimi burada yaptırıyor ve buradan alıp, götürüp Dubai’de satıyorlardı. Artık bu stratejiyi de değiştirmeye başladılar. Yani üretim merkezi olan ülkede toptan ayağını da buraya kurgulayıp boşu boşuna bir transit daha yapmayalım düşüncesi ile hareket ediliyor.

Dubai’de de ticaret yapıyorum. Orada da mağazalarım var. Arapların Türkiye’ye yönelmesini sadece Dubai’deki KDV uygulamasına bağlamamak lazım. Genel olarak Türkiye uzun zamandır dünyanın üretim merkezi olarak hareket ediyor. Neticede insanlar üretimi burada yaptırıyor ve buradan alıp, götürüp Dubai’de satıyorlardı. Artık bu stratejiyi de değiştirmeye başladılar. Yani üretim merkezi olan ülkede toptan ayağını da buraya kurgulayıp boşu boşuna bir transit daha yapmayalım düşüncesi ile hareket ediliyor. Yani Türkiye’deki bu yabacı ilgisi sadece Dubai’deki KDV uygulamasına bağlı değil diye düşünüyorum.

 

Artık uzun süre para etmeyen dükkanlar artık hava parası ile devredilmeye başlanmış. Bu da çok güzel bir gelişme. Kuyumcukent bu işin merkezi olarak kurgulandı, maalesef çok uzun seneler atıl kaldı. Önce bizler sayesinde atıl kaldı. Bizler üretimimizi, mağazalarımızı oraya taşımadık. İlk önce üreticiler gitmeye başladı. Bütün üretim yerleri doldu. Onun arkasından toptancılar gitmeye başladı. Yabancı firmaların da katılımıyla şu anda çok iyi bir noktaya gittiğini söyleyebilirim.

 

NOT: Cihan Kamer'in röportajında da belirttiği üzere BAE'de KDV uygulamasında değişikliğe gidildi. Röportaj bu değişiklik öncesinde gerçekleştirildi.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle