top of page

FUARDAKİ HAREKETLİLİK KUYUMCUKENT’E YANSIYOR


Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç fuarda gözlenen hareketliliğin Kuyumcukent’e de olumlu yansıdığını belirtti. Yabancıların ilgisi ve fuarlarda gözlenen hareketliliğin artmasının kompleksin gelişimini de son derece önemli etkilediğini ifade eden Av. Özcan Halaç fuar ve Kuyumcukent’te yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç Istanbul Jewelry Show ve Kuyumcukent ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fuarın gelişiminden memnun olduklarını belirten Halaç, Kuyumcukent’te yaşanan son gelişmelerle ilgili de şunları söyledi;

‘’Fuarda özellikle Arap ülkelerinden yoğun bir katılım var. Dubai’deki gelişmelerden sonra yabancı yatırımcıların Kuyumcukent’e yönelmesi, burada ofisler ve mağazalar açması söz konusu. Tabi bu durum Kuyumcukent’in emlak değerini de katlayarak arttırdı. İlerleyen dönemde daha fazla yabancının geleceğinin beklenmesi fiyatlara da olumlu bir şekilde yansıdı. AVM kısmında boş dükkan azaldı, baya bir emlak ticareti dönmeye başladı. Altın ticaretinde de önemli artış oldu. Tamam Dubai’deki vergi uygulaması etkili oldu ama Türkiye’de mevzuatlarına uygun hareket etmesi, güven içinde gelmesi gibi çok önemli avantajlar var. Bu yönelişi sadece KDV uygulamasına bağlamak yanlış. Burada üretim yaptırıyor ve buradan ihracat yapıyorlar.

Kuyumcukent’te üretim kısmında sorunumuz kalmamıştı. Biz yönetime geldiğimizde atölyelerde doluluk oranları %40, AVM bloğunda ise %20’ler seviyesindeydi. Atölyeler şu anda %100 doldu. Bizim sıkıntımız AVM’ydi. AVM’deki ana sıkıntı şu. Dünyanın hiçbir yerinde 600 mağazadan oluşan bir AVM yok. Bugün en iyi AVM’de 250 dükkan var. Ve burada dükkanlar çok büyük. Normalde kuyumcu dükkanının ideali 30 – 40 m2’dir.

Yabancı yatırımcıların gelmesi sonrasında AVM’deki mağazalar da ciddi talep görmeye başladı. Burası da hızlı bir şekilde dolmaya başladı. Böyle devam ederse hiçbir sıkıntımız kalmaz.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page