top of page

İLHAMİ YAZICI İKO ve İTO’DAKİ ÇALIŞMALARLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU


İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı ve İTO Kuyumculuk Komitesi Üyesi İlhami Yazıcı geride bırakılan seçim süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Seçimler sonrasında sektöre verdikleri sözleri tutmak için hızla harekete geçtiklerini belirten Yazıcı İKO ve İTO çatısı altında gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz dönemde İTO Kuyumculuk Komitesi Üyesi olarak görev yapan İlhami Yazıcı yeni dönemde İstanbul Kuyumcular Odası Başkan Yardımcısı olarak da görev yapacak. Her iki kurum çatısı altında da eşgüdüm ile çalışarak çözüm bekleyen çok sayıda sorun olduğu ortada. Her iki kurumda da ‘’Anahtar’’ rol üstlenen İlhami Yazıcı ile yaptığımız röportajın satır başlarını derledik.

İstanbul Kuyumcular Odası’nda yeni dönem başladı

‘’Özellikle son dönemde İKO’nun sektörün diğer kurumları ile eşgüdüm içinde çalışamıyor olması, bir takım sorunların çözümünün önünü tıkadığı gibi, sektör içi kurumlar arasında da gereksiz tartışmalara sebep oluyordu. Sektöre zarar veren bu gereksiz tartışma ortamını ortadan kaldırmak ve sektörün bekleyen sorunları ile ilgili harekete geçmek üzere ‘’Birlik Grubu’’ adında bir oluşum ortaya koyduk. Gerçekleştirilen seçimlerde sektörümüzün takdiri ile 230 oy farkı ile yönetime seçildik. Bize güvenen meslektaşlarımıza ve İKO’da bizden önceki dönemlerde görev yaparak sektöre hizmet etmiş eski yönetim kurullarına teşekkür ederiz. Artık İKO’da yeni bir dönem başladı.’’

Önceliğimiz ‘’Birlik’’ olmak

Göreve gelir gelmez yaptığımız ilk iş, bütün sektör kurumları ile bir araya gelerek, sektörel sorunları bir arada, birlik içinde çalışarak çözme irademizi ortaya koymak oldu. TOBB’dan, İSO’ya, Kuyumcukent’ten İTO’ya, Mücevher İhracatçıları Birliği’nden diğer oda ve dernek başkanlarına kadar sektörün her paydaşı ile iş birliği içinde çalışarak sorunları aşacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Hemen çalışmalara başladık

Önümüzdeki sorunların önemli bir kısmı mevzuat düzenlemeleri gerektiriyor. Bu yüzden sorunlarımızı tek bir ağızdan Ankara’ya iletmek zorundayız. Bu amaçla ilk iş olarak İKO ve İTO olarak özel bir heyet oluşturduk ve Ankara’da önemli temaslarda bulunduk. Burada sorunlarımızı ilgili kişi ve kurumlara doğrudan aktarma fırsatı bulduk. Sorunlarımızın çözümü noktasında Ankara’daki büyüklerimizin gösterdikleri ilgiden son derece memnunuz.

İTO Kuyumculuk Komitesi her geçen yıl güçleniyor

Bu dönemde gerçekleştirilen seçimlerden biri de İTO Kuyumculuk Komitesi’ndeydi. Geçtiğimiz dönem Erhan Hoşhanlı başkanlığındaki arkadaşlarımızla birlikte komitede görev almıştık. Bu sene de yönetime aday olduk. Tek liste girdiğimiz seçimlerde sektörümüzün gösterdiği ilgiye teşekkür ederiz. İKO ve diğer sektörel kurumlarla işbirliği içinde çalışmaya başladık. Birlik içinde hareket ederek bütün sektörel kurumlar gibi İTO da her geçen yıl güçlenecek.

Dünya Altın Zirvesi’nin istanbul’da yapılmasını istiyoruz

Türkiye altın alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasında. 80 milyonluk nüfusuyla önemli bir pazar olan Türkiye aynı zamanda 3 milyar doları aşan ihracatı, 4 bine yakın üreticisi, LBMA sertifikalı rafinerileri, 1000’den fazla üreticiyi tek çatı altında toplayan Kuyumcukent’i, dev ölçekli fabrikaları ve yetişmiş insan kaynağı ile son derece rekabetçi bir konumda. Bu gücümüzü tüm dünyaya göstermek için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle şeref vereceğini umduğumuz ‘’Dünya Altın Zirvesi’’nin İstanbul’da gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları yaparak, ülkemizin tanıtımına da önemli katkı sağlayacak bu zirveye ev sahipliği yapmak istiyoruz.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page