top of page

KUYUMCUKENT YÖNETİMİ YABANCI YATIRIMCILARLA BİR ARAYA GELDİ


Kuyumcukent yönetimi yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Yabancı firmaların yaşadığı sıkıntıları belirlemek ve bu sorunları çözmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıya Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Ertekin de katıldı.

Son dönemlerin en önemli gündem maddelerinden biri Kuyumcukent’te yaşanan hareketlilik. Bu hareketliliğin yaşanmasının en önemli faktörlerinden biri yabancı firmaların komplekse gösterdiği ilgi. Kuyumcukent’e gelen yabancı firmaların sayısı 150’ye yaklaştı. Kuyumcukent yönetimi geçtiğimiz günlerde bu firmalarla bir araya geldi. Yabancı firmaların yaşadığı sorunları belirlemek amacıyla düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Ertekin de katıldı. Toplantının son derece verimli geçtiğini belirten Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç şunları söyledi;

‘’Son 1 senedir Kuyumcuknet özellikle arap kökenli yatırımcılardan talep görüyor. Kuyumcukent dünyanın en büyük üretim ve pazarlama komplekslerinden biri haline geldi. Kuyumcukent’e yabancıların ilgisinin artması ile birlikte buraya gelen yabancı firma sayısı 100’ü geçti. Ancak bu firmaların burada bir takım sıkıntılar yaşadıklarını gözlemliyorduk. Bu firmaların sıkıntılarını tespit etmek ve bu sıkıntıların çözüm yollarını bulmak amacıyla bir toplantı düzenledik. Bu toplantıya Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Ertekin de katıldı. Bu yabancıların yaşadığı sıkıntıların doğrudan bakanlığımıza aktarılması açısından son derece önemlidir. Bu yaşanan sıkıntılar içinde mevzuat ile ilgili sıkıntıların olması, Sayın Ertekin’in aramıza katılmasının önemini bir kez daha ortaya koydu. Arkadaşlarımızın Kuyumcukent ile ilgili sıkıntılarını da dinledik. Bu sıkıntıların giderilmesi için en kısa zamanda elimizden geleni yapacağız.

Kuyumcukent’in yoğun ilgi görmeye başlaması ile birlikte yeni problemlerle karşılaşmaya başladık. Bu problemlerin başında yüksek hava parası değerlerinin konuşulması geliyor. Kuyumcukent’e talep arttıkça artık yer bulmak zorlaşıyor. Bir yandan gayrimenkullerin değeri artarken, diğer taraftan kira gelirleri de yükseliyor.

Yabancılar hava paralarının yüksek olmasından şikayetçi

Hava paralarının talep edilmeye başlanması piyasanın ne kadar hareketli olduğunun, talebin ne kadar yüksek olduğunun göstergesi. Hatırlarsanız, biz 5 sene önce yönetime geldiğimizde burada ortalama fiyatlar 1500 USD dahi değildi. Aidat karşılığında dahi kiralama yapılamıyordu. Ancak günümüzdeki fiyatlar 4500 USD civarına geldi. Kuyumcukent’in 300.000 m2’lik bir yer olduğunu düşünürsek nereden baksanız 600 – 700 milyon USD düzeyinde bir değer artışı söz konusu.

Emlak yatırımı düşünlere Kuyumcukent’i öneriyorum.

Yabancılar geliyor, güvenerek Kuyumcukent’ten mülk alıyor. Özellikle sektörümüzde emlak yatırımı düşünenler varsa bu noktada Kuyumcukent’i tavsiye ediyorum. Çünkü İstanbul’da emlak fiyatlarında genel olarak bir gerileme yaşanırken, Kuyumcukent’teki yükseliş devam ediyor. Bu artışın devam edeceğini düşünüyoruz. O yüzden yerli yatırımcılarımıza buradan çağrıda bulunmak istiyorum.

Yabancılara özel bilgilendirme ofisi planlıyoruz

Özellikle arapça bilen birisinin görev aldığı bir irtibat ofisi talebi var. Bu ofis aracılığıyla aynı zamanda mevzuat ile ilgili sıkıntıların çözülmesini de arzu ediyoruz. Ekonomi Bakanlığı tarafındaki sıkıntılarla alakalı konuları da takip ediyoruz.

Arkadaşlar bu toplantının düzenlenmesi sebebiyle oldukça memnun kaldılar. Problemlerini dinleyip çözüm yolları aramamız onlar için önemliydi. Kısa bir süre sonra bu toplantıyı yeniden gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page