top of page

TÜRKİYE DÜNYANIN ALTIN MERKEZİ OLMAYI HAK EDİYOR


Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç, Türkiye’nin sahip olduğu avantajlar sebebiyle dünyanın altın merkezi olmayı hak ettiğini söyledi. Halaç yaptığı değerlendirmede Türkiye ve Kuyumcukent’in sahip olduğu avantajları vurguladı.

Türkiye ve Kuyumcukent’in son derece önemli avantajlara sahip olduğunu belirten Kuyumcuknet Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Halaç, sahip olunan avantajlar sebebiyle Türkiye’nin altın konusunda dünyanın merkezi olmayı çoktan hak ettiğini söyledi. Halaç yaptığı değerlendirmede Türkiye ve Kuyumcukent’in sahip olduğu avantajlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

‘’Türkiye’nin dünyanın altın buluşma merkezi olacağını düşünüyorum. Türkiye’ye yöneliş başladı. Irak ve Suriye’den ciddi sayıda firma geldi. Bunları Dubai, Suudi Arabistan, Libya, Mısır gibi ülkelerdeki firmalar da takip edecek.

Bizim hükümetimiz altın konusuna oldukça önem veriyor. Artık altın ekonomik sistemin içinde var, Merkez Bankası sisteminin içinde var, kuyumculukta var, üretici, sanayici kullanıyor, ihracatımız artıyor. Altın pazarımız büyüyor. Önceden bu pazarın büyüklüğü 10 birimken şimdi bu 50 birime ulaştı. Bu büyümede gelen yabancı yatırımcıların da etkisi oldu. Hep büyük montanlı çalıştıkları için bu hacmin de büyümesine etki ediyor. Burada üretim yaptırıyorlar, mal alıyorlar, adam çalıştırıyorlar, ihraç ediyorlar. Bunların hepsi önemli konular. Eskiden bizim sektörümüzün Kuyumcukent’e vermediği değeri, şimdi araplardan görüyoruz.

Dünyada kişi başı en çok altına sahip olan millet Türk milleti. Dünyada en çok altın Hindistan’da var tamam ama onların nüfusu 1,5 milyar. Bizim nüfusumuz ise 80 milyon ama yastık altında olduğu tahmin edilen altın miktarı 5000 ton civarında. Kişi başı en çok altın Türklerde bulunmakta. Ayrıca en büyük kuyumculuk sanayii, en büyük üretim tesisleri de en büyük üreticiler de bizde. Altınla ilgili son derece rekabetçi bir konumdayız. Finanstan, pazarlamaya, bankacılıktan en yeni ürünlere kadar her şey bizde. Türkiye dünyanın altın merkezi olmayı çoktan hak ediyor. Elbette mevzuat ile ilgili sıkıntılarımız var. Bunları da çözdüğümüz zaman Türkiye’yi de Kuyumcukent’i de kimse durduramaz.


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page