top of page

YAKUTİSTAN İLE İŞBİRLİĞİ KÖPRÜSÜ


İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi, Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Aysen Nikolayev‘ın özel davetlisi olarak bu ülkeye ziyarette bulundu. İki ülkenin kuyumculuk sektörleri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ile ilgili önemli görüşmeler gerçekleştirildi. Heyet, elmas devi Alrosa tesislerinde de incelemelerde bulundu.

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi heyeti Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’ne önemli bir ziyaret gerçekleştirilid. Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Aysen Nikolayev’in özel davetlisi olarak bu ülkede temaslar gerçekleştirilen heyet aynı zamanda Dışişleri Bakanı Gavril Kirlin, Alrosa Genel Müdürü Vitaly Grigorievich, ülkenin değerli maden bankacılığı alanında faaliyet gösteren bankası Albank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Velikikh Valeriy ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Egorova Matrena ile de bir araya geldi. Türk heyetinde ise İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı ile komite üyeleri İlhami Yazıcı, Ercan Özboyacı ve Mirat Kökler yer aldı.

Türkiye ve Yakutistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde altın ve pırlanta endüstrisinde önemli fırsatlar bulunduğunu belirten İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, son derece verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade ederek şu noktaların altını çizdi; "Yakutistan, altın ve elmas madenciliği alanında dünyanın en önemli merkezlerinden biri konumunda. Zaten ismini de bu alandan alıyor. Altın ve elmas madenciliği alanında son derece zengin olan dostlarımız ile dünyada kuyumculuk sektöründe önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin bu alanda gerçekleştirebilecekleri işbirliği fırsatları üzerine önemli toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılar neticesinde her iki ülkenin altın ve elmas ticaretinde önemli işbirlikleri gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz."

Yakutistan ile Türkiye’nin ortak kültürel değerlere sahip olduğunu belirten İlhami Yazıcı ise gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; "Nazik davetleri için Sayın Cumhurbaşkanı Aysen Nikolayev’e ve Dış İşleri Bakanı Gavril Kirilin, Albank Yönetim Kurulu Üyesi Velikikh Valeriy, Alrosa Genel Müdürü Vitaly Grigorievich ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Egorova Matrena’a konukseverlikleri için teşekkür ediyoruz. Yakutistan değerli madenleri ile ünlü bir ülke. Altın, özellikle de elmas madenciliği dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri konumunda. Burada çok önemli temaslar gerçekleştirdik. Dünya devi Alrosa’nın tesislerinde incelemelerde bulunduk. Aynı zamanda değerli maden bankacılığı ile ilgili oldukça verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İki ülke arasında altın ve elmas ticaretinde önemli iş birliği fırsatları olduğu kanaatindeyiz. Önümüzdeki dönemde görüşmelerimiz devam edecek. Ancak bütün işlemler Rusya üzerinden yapılıyor. Bir sonraki toplantılarımızı Eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page