top of page

İKO, YEMEKTE BAŞKANLARI AĞIRLADI


Mustafa Atayık başkanlığındaki İstanbul Kuyumcular Odası Yönetimi, Ekim Mücevher Fuarı için Anadolu’nun çeşitli illerinden İstanbul’a gelen kuyumcu oda ve dernek başkanlarını Zerger Restaurant’ta ağırladı. Yemekli toplantıda başkanlar, sektörün çözüm bekleyen sorunlarını masaya yatırdı.

“Biz, birlikte güçlüyüz” mottosuyla yola çıkan ve sektör kurumlarıyla birlikte hareket eden İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), Türk kuyumculuğunun çıtasını yükseltmek amacıyla 81 ildeki oda ve dernek başkanlarıyla iletişimlerini sürdürüyor. İKO Yönetimi, Ekim Mücevher Fuarı için İstanbul’a gelen kuyumcu odası ve dernek başkanlarıyla İKO'nun üst katında yer alan Zerger Restaurant’ta bir araya geldi. Sektörel sorunlara çözüm yollarının arandığı toplantıda 17 ilin kuyumcular odası ve dernek başkanlarının yanında, İKO Başkanı Mustafa Atayık, İKO Başkan Yardımcısı Burak Yakın, İKO Yönetim Kurulu üyeleri Naim Türkcan, Eyüb Özcan, Hraç Arslanyan, Garbis Gedikoğlu, İKO Denetim Kurulu Başkanı Erdinç Demir ile Denetim Kurulu üyeleri Aylin Gözen ve Aykut Erhan’da yer aldı.

Birlik ve beraberlikle her sorunu çözebiliriz

İKO Başkanı Mustafa Atayık, toplantının açılış konuşmasında sektörde tüm temsil kurumları arasında tesis edilen birlik ve beraberliğin önemini vurguladı.

“Sadece büyük şehirler değil, Türkiye’den 81 ilin dernek ve odalarıyla bir araya gelerek dertleşeceğiz ve sorunlarımızı çözmek için neler yapabileceğimizi konuşacağız. İnşallah, bu birlik ve beraberliği ilimizde, ülkemizde ve Ankara’da kurabilirsek çözemeyeceğimiz konu kalmayacağını düşünüyoruz. Bundan birkaç ay önce İKO, diğer sektör kurumları ve bürokratlar bu birlikteliğe gerçekten şaşırdı. İhracatçılar Birliği, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Kuyumcular Odası’nı bir arada görünce Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkçi, “Bizim beklediğimiz tablo budur.” dedi.

Üzerimize düşeni yapacağız

Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşçulu, sorunların çözümü için birlikte hareket etmenin önemli olduğunu belirterek üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

“İKO Yönetimi’ne bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. İlimiz adına sorun ve çözüm önerilerimizi yazılı olarak Sayın Mustafa Atayık’a verdik. Bu sorunları birlik ve beraberlik içerisinde çözmeliyiz. Sektörün ve birçok kurumun merkezi İstanbul. Bu yüzden tüm bu işler İstanbul’dan yürütülecektir. Bizde kendi illerimizde üzerimize düşeni yapacağız. Bunun için yasal düzenlemeye ihtiyacımız var. Şahsi görüşüm, siyasi otorite tamam demeden bu işleri çözemeyiz.”

Demo satışlarına ‘Dur’ demeliyiz!

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, konuşmasında demo ürünler konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu:

“Bütün illerde vitrinlerde demo bilezikler, reşatlar ve ona benzer çeyrek, yarım, tam altın satışları başladı. Ben bununla ilgili gazetelere de ilan verdim. Büyük AVM’lerde bile kurdeleli çeyrek altını 15 liraya satıyorlar, sıraya girip düğünde takıyorlar. Bununla ilgili Darphane’ye yazı yazdığımda bana bir görüş bildirdiler; ancak ben o görüşün yetersiz olduğunu söyledim. Darphane'nin resmi yazısını talep ediyoruz.”

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN