top of page

GLT, GEMOLOJİ KONGRESİ'NDE TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ


TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgesini alarak dünyanın sayılı laboratuvarları arasına giren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nın (GLT) bu başarısı yurt dışında da ilgi görüyor. GLT’nin gemologlarından Ercüment Tandoğan, Romanya’da gerçekleştirilen Gemoloji Kongresi’ne katılarak Türkiye’nin değerli taş potansiyeli ve GLT’nin sertifikasyon çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikasyon çalışmaları, pırlanta eğitimleri ve değerleme hizmetleriyle sektörde büyük talep gören Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), başarılı grafiğini yurt dışına da taşıdı. GLT, 26-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Romanya Ulusal Gemoloji Kongresi’nde Türkiye’yi temsil etti. Romanya Gemoloji Merkezi tarafından Timişoara kentinde düzenlenen Romanya Ulusal Romanya Gemoloji Kongresi’ne birçok Avrupa ülkesinden uzman isimler katıldı. İki gün süren kongreye Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nı temsilen gemolog Ercüment Tandoğan katıldı. Tandoğan, kongrede katılımcılara iki sözlü bildiri sundu ve gemolojik cihazlarla bir workshop uygulaması gerçekleştirdi. Uzman gemolog Tandoğan, Türkiye'nin ekonomik öneme sahip mücevher taşları potansiyeli hakkında bilgi verdi. Tandoğan’ın mücevher taşı kalitesindeki diasporalar ve taklitlerinin gemolojik cihazlarla ayırt edilmesi üzerine gerçekleştirdiği workshop sunumu kongre katılımcılarının yoğun ilgisini topladı.

Dostluk nişanı ve plaket ödülü!

Kongre’de Romanya Gemoloji Merkezi Başkanı Dan Giurgiu, Türkiye ve Romanya'nın ortak kültürel ve tarihsel geçmişlerine dikkat çekti ve Türk kuyumculuk sektöründe özellikle gemoloji alanında başarı gösteren kurumların Türkiye’deki varlığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dan Giurgiu, Ercüment Tandoğan'a gemoloji biliminin Romanya ve Türkiye arasında gelişmesine gösterdiği katkılardan dolayı dostluk nişanı ve kongredeki sunumlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Renkli taşlar eğitimi başlıyor

Türkiye Gemoloji Laboratuvarı, sektör mensupları ve nihai tüketicilere sunduğu hizmet yelpazesini genişletiyor. GLT, kurulduğu günden beri pırlanta, renkli taşlar, yarı değerli taşlar ve mücevher sertifikası düzenliyor. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nda, uzun bir süredir devam eden ve sektör mensupları tarafından büyük talep gören Temel Pırlanta Eğitimi’ne bu yılın sonunda renkli taş eğitimlerini de ekliyor. Renkli taş eğitimleri, gemolog ve eğitimci Emre Günay tarafından haftanın 5 günü 09.30-17.00 saatleri arasında verilecek. 8-10 kişilik eğitim gruplarına verilecek renkli taş kursunda kursiyerler, teorik ve pratik eğitimden geçerek yapılacak sınavın sonunda sertifika almaya hak kazanıyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN