top of page

PANDORA, HER ŞEYE YENİDEN BAŞLIYOR


Pandora, kötü giden son iki senesini toparlamak amacıyla eski stratejilerini bir kenara bırakıp yeni düzenlemeler getirerek her şeye yeniden başlıyor.

Danimarkalı mücevher markası Pandora, Amerika satışlarının yılın 3. çeyreği göz önünde bulundurulduğunda yıldan yıla 153.2 milyon dolar, dünya genelinde ise %3 ile 765.8 milyon dolar kayba uğradığını raporladı. Bu sonuçlar Pandora’yı satışlarını azaltmaya ve kar sağlayacak yeni yollar aramaya itti. Beklentilerini yeniden gözden geçiren Pandora, geçen yıl %7 ile %10 arası öngördükleri satış oranlarını, bu yıl %4 - %7’ye çekti.

Marka değerinin mayıs ve ağustos’ta %53 düşmesinden sonra bir nebze düzelen Pandora’da işler şu sıralar tekrar kötü gidiyor. Şirketin Finans direktörü Anders Boyer en son ki tablonun ‘tatmin edici’ olmadığını ve yılın 4. çeyreğine iyi başlamadıklarını açıkladı. Kopenhag’taki Nordnet’in yatırım ekonomisti Per Hansen ise satış rakamlarını “felaket” olarak daha gerçekçi bir şekilde değerlendirdi.

Şirket, eski uzun dönem satış planlarını terkederek her şeye yeniden başlamayı planlıyor. İzlediği stratejilerle şirket stoklarının bir kısmını riske atan Yönetim Kurulu Başkanı Anders Colding Friis‘in geçen ağustos ayında pozisyonundan ayrılmasıyla Pandora, kendisine yeni bir yönetim kurulu başkanı arayışında.

Pandora, tüm yılın beklentilerini aşağı çektikten sonra durumu kurtarmak için bir takım girişimlerde bulunuyor. Bunlar arasında, dışarıdan gelebilecek yatırım olanaklarını destekleyen “Programme Now” adlı strateji programını başlatmak ve Çin, Hindistan ve Latin Amerika gibi büyüyen pazarlara girmek var. Aynı zamanda, dijital pazarlama, e-ticaret ve müşteri ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN