top of page

ROSY BLUE VE VIJAY GOLD HAKLARI OLANI ALMA PEŞİNDE


İflas hazırlığındaki Sears Holding’in 142 mağazasını kapatma teklifi, mağazaların içindeki konsiye ürünleri kendisi alıp satma kararıyla geldi. Ve bu ikinci kısım bir teklif değil, karar.

Amerika’nın önde gelen perakende satış firması Sears Holding, ekim ayında maddi sıkıntı içinde olan 142 perakende mağazasını kapatma kararı almıştı. Kapatılması kararlaştırılan mağazalar arasındaki Rosy Blue ve Vijay Gold, konsiye ürünlerin kendisine ait olsalar da olmasalar da kendilerinde kalmasını uygun gören Sears Holding’in kararına karşı çıkarak hakları olanı alma peşine düştüler. Kararın adil olmadığını düşünen Rosy Blue ve Vijay Gold, mahkemede Sears Holding’in konsiye ürünleri kendisinin almaya ve satmaya hakkı olmadığını savundu. Sears Holding’in avukatlarıysa Rosy Blue ve Vijay Gold’un bu çıkışları karşısında sessiz kaldı.

Bu durum bir bakıma, bir zamanların en güçlü mücevher zinciri Whitehall Jewelers’ın 2008’de geçirdiği iflası anımsatıyor. Whitehall davasında da Whitehall, konsiye ürünleri satma planları içerisine girmişti fakat hakim davayı Whitehall’ın aleyhine sonlandırmıştı.

Sears Holding, finansal olarak iyileşmek adına son 142 mağazanın haricinde 2018 yılında 300 mağazasını kapattı. Son beş yıl içerisinde ise, Sears Holding’in toplamda 3 bin mağazasını kapatmış olduğu görülüyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN