SENTETİK ELMASLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 5 GERÇEK

December 12, 2018

1. Sentetik elmaslar, doğal elmaslara fiziksel ve kimyasal özellik olarak benzeselerde tıpa tıp aynısı değiller.

Sentetik elmaslar üretim yöntemlerine göre HPHT veya CVD olarak ikiye ayrılırlar. Bu yöntemler 2-3 haftalık bir sürecin sonunda sonuç veriyor. Her iki yöntemde profesyonel gözle bakıldığında doğal bir elması sentetik elmastan ayırabilecek noktalara sahip. Örneğin, çoğu sentetik elmas üretim işlemleri boyunca renk bozulmalarına uğrayabildiğinden üretim sonrasında renk düzeltme müdahalelerine ihtiyaç duyuyor  ve bu da ayırt edilmelerini sağlayan bir nokta.

 

2. Yapay elmasların çoğu Asya’da üretiliyor.

Sanılanın aksine yapay elmasların çoğu Amerika’da değil, Çin, Singapur ve Hindistan’da üretiliyor. Bugünlerde, Asya’da bu konuda yatırımlar oldukça fazla olduğu için üretimde git gide yaygınlaşmakta.  Bu üreticilerin çoğu ürünlerinin çevre dostu, hatasız ve transparan olduğunu iddia etseler de bu iddialar belirsiz ve doğrulanmamış.

3. Satış fiyatını etkileyen en büyük unsur kullanılan elektriğin maliyeti.

Sentetik elmas üretmenin temel maliyet kaynağı elektrik kullanımından geliyor. Bazı üreticiler bu nedenle, fabrikalarını elektrik maliyetinin en az olduğu bölgelere kuruyorlar. Teknoloji geliştikçe de bu maliyetler daha da aşağı çekilecek. Safir, zümrüt, yakut gibi renkli taşlar maliyet açısındansa doğal olanlarından %10 daha düşük.

4. 1 karatlık yapay elmasın karbon emilim düzeyi doğal elmas eşdeğerinkine kısmen yakın veya biraz daha fazla.

Sentetik elmas üreticileri sıklıkla %100 geri dönüşümlü enerji kullandıklarını söylüyorlar. Ama işin gerçeği, fosil yakıtlardan elde edilen elektrik enerjisini kullanıyor olmaları. CVD yöntemiyle üretilen 1 karatlık yapay elmas ele alındığında, işlenmiş doğal elmasa göre %40 daha fazla karbon emilimine yol açıyor.

5. İnsanların büyük bir kısmı, doğada kendiliğinden oluşmadıkları sebebiyle fabrikalarda üretilen sentetik elmasları gerçek elmaslarla bir tutmuyor.

Yapılan ankete göre, Amerikan tüketicilerin %68’i fabrikalarda üretilen sentetik elmaslara, gerçek elmaslarla aynı değeri vermiyor. Hatta sentetik elmaslar hakkındaki ön yargılar, bu mücevherlerin bijuteri grubu etiketi almalarına ve tercih edilmemelerine dahi sebep oluyor.

 

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle