top of page

KURTULAN'IN BAŞARI SIRRI: TASARIM + AR-GE


“Hanedan” markalı koleksiyonları başta olmak üzere 24 ayar

has altın kullanarak geliştirdiği mücevherlerle büyük beğeni kazanan Kurtulan Kuyumculuk firmasının bu başarısının altında hikaye kurgulu güçlü tasarımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla üretimde geliştirdiği yenilikler yatıyor.

2018 yılıyla birlikte yeni bir yapılanmaya giden marka, İsmet Naci- Kerem Kurtulan yönetiminde, yüzde 60-70’i güncellenecek zengin ürün gruplarıyla 2019 Mart Fuarı’nda da ses getirmeye hazırlanıyor.

Dünyadaki hızlı değişimler, tüketici beklentilerini ve taleplerini de etkiliyor. Söz konusu değişimler kuşkusuz altın takı ve mücevher alıcılarına da yansıyor. Tüketiciler; artık sadece maden olarak değer taşıyan mücevherlerden ziyade iyi bir hikayesi olan takılara yöneliyor. 24 ayar has altını mücevherlerine başarıyla uygulayan Kurtulan Kuyumculuk, 25 yıldan fazla bir süredir Anadolu ve Mezopotamya’da hüküm süren medeniyetler başta olmak üzere geçmişin iz bırakan kadim kültür ve medeniyet birikimini ustalıkla işliyor. Kurtulan Kuyumculuk CEO’su İsmet Naci Kurtulan, uzun bir araştırma sürecinin ardından her model ve koleksiyonu nakış gibi dokudukları hikayelerle mücevher satıcılarının müşterilerine sundukları ürünlere değer kattıklarını söyledi.

“Biz, her mücevherde bir hikaye olmasını istiyoruz. Bu hikayeyle aslında işbirliği

yaptığımız perakendecilerimize destek oluyoruz. Çünkü, bir tezgahtar müşterisine sunum yaparken, bu yüzüğün üzerindeki taşın karatı şu, ayarı bu diyor, sonrasında ise diyalog bitiyor. Kurtulan markası olarak eski uygarlıkların değer ve motiflerini taşıyan hikayelerle satış temsilcisinin hem müşterilerle satış sırasında kurulan iletişimi sürdürmesini, hem de alışverişin kolay yapılmasını sağlıyoruz. Ayrıca, satıcı arkadaşlarımız, bu hikayeleri müşterilerine anlatarak pazarladıkları ürüne de değer katmış oluyorlar.”

Kurtulan’da yeni yapılanma Kurtulan Kuyumculuk, 2018 yılıyla birlikte müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla ürün gamının yanı sıra yönetimde de kendini yeniledi, yapılanmaya gitti. Markanın yönetimi ve iş süreçlerini İsmet Naci Kurtulan, oğlu Kerem Kurtulan’la birlikte yürütüyor. Yeni iş bölümünde yurt dışı satış operasyonlarının tüm sorumluluğu Kerem Kurtulan’a verilirken, yurt içi satışlar ise Bora Dinç’e emanet edildi. Naci Kurtulan ise genel koordinasyonun yanı sıra mesaisinin önemli bir kısmını marka için büyük önem taşıyan tasarıma ayırıyor. Markanın bir tasarım ekibi var; ancak Naci Kurtulan, öncelikle firmanın genel çizgileri ışığında ön koleksiyonları ve genel trendi belirliyor, model ve koleksiyonlarda yer alacak hikayeleri tespit ediyor. Titiz bir fizibilite çalışması sonucunda oluşan objelerin kolye, küpe ve yüzük şekline ise tasarım ekibi karar veriyor. Ancak, üretim öncesi nihai kararı da yine Kurtulan veriyor.

Üretim tekniklerinde de öncü 24 ayar has altın ve değerli taşlarla bezediği mücevherlerini özgün hikayeler eşliğinde sıra dışı tasarım anlayışıyla müşterileriyle buluşturan Kurtulan, Ar-Ge laboratuvarıyla bugüne kadar birçok yeni üretim tekniğine imza attı. Firma, 24 ayar altına sertlik verme, cila ve mikro alaşım konusunda yeni teknikler geliştirdi.

Hanedan’a büyük ilgi var 2018 yılında iç piyasada yaşanan sıkıntıları ihracat artışıyla ikame eden Kurtulan Kuyumculuk firmasının geçen yıl, en çok talep gören ürün grubu ise “Hanedan Koleksiyonu” oldu. Kurtulan’ın tescilli markası “Hanedan” ismi altında Hitit, Frig, Urartu, Lidya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hanedanlarına ait değerleri, simgeleri ve işaretleri, has altın ve değerli taşlarla sentezlediği takıları büyük ilgi gördü.

Mart Fuarı’na hummalı hazırlık İstanbul fuarlarının aralarında yer aldığı tüm önemli dünya mücevher buluşmalarında Made in Turkey logosunu başarıyla taşıyan marka, Mart 2019 organizasyonuna da aylar öncesinden başlayarak “Golden Horn” adı verilen yeni bir koleksiyon hazırlıyor. Mevcut koleksiyonunun yüzde 60-70’ini yenileyecek ve yeni model ve koleksiyonla destekleyecek olan Kurtulan Kuyumculuk, müşterilerine sürpriz yapmaya hazırlanıyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page