İKO, SEKTÖR GÜNDEMİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZECEK ADIMI ATTI

March 1, 2019

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), başta kredi kartı taksitlendirmesi ve altın esaslı muhasebe olmak üzere kuyumculuk sektörünün gündem sorunlarını aktarmak ve çözümleri için girişimlerde bulunmak üzere Ankara'da önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

 

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), kuyumculuk sektörünün gündemindeki sorunlarla ilgili Ankara'da önemli görüşmeler gerçekleştirdi. İKO, görüşmede kuyumculuk sektörünün gündem maddeleri olan kredi kartı taksitlendirmesi, altın esaslı muhasebe ve Türkiye’ye girişlerdeki altın miktarı sınırlaması sorunlarını masaya yatırdı. Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantı sorunların çözümüyle ilgili girişimleri beraberinde getirdi.

 

“Bazı kuyum ürünlerine en az 9 taksit getirilmeli”

Önceliği kredi kartı taksit yasağına ve altın esaslı alışveriş konusuna veren İKO, konu ile ilgili olarak Bülent Aksu’ya “Bir kaç kuyumcu esnafımızın yaptığı yanlış davranışların bedelini tüm sektör ödüyor. Tüm kuyumcular bu konuda sıkıntı çekiyor. Elektronik ürünlere, beyaz eşyaya taksit yapıldı. Dünyanın en büyük beş sektöründen biri olarak biz de en az 9 taksit talep ediyoruz.” dedi. Yazıcı, sarrafiyeye, has altına ve gram altına taksitlendirme yapılmasa da; bileziğe, 14 ayar pırlantaya ve diğer ürünlere taksitlendirme yapılması önerisinde bulundu. Öneriyi uygun bularak çözüm için ilk adımı atan Bülent Aksu “İnşallah  hesap uzmanları, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Daire Başkanlıkları ve İKO kurulu ile beraber bir hafta içerisinde çalıştay düzenleyip net bir tablo çizeceğiz.” diye konuştu.

 

“Ülkeye girişlerdeki altın miktarı sınırlamasının önü açılmalı”

Sektörün rahat bir nefes alması için kredi kartı yasağının kaldırılma müjdesini en kısa zamanda vermeyi gönülden isteyen İKO kurulu, görüşmenin devamında Türkiye’ye girişlerde getirilen altın miktarının sınırlı olması konusuna da değindi: “Uluslararası piyasalarda Dubai hiç imalat yapmamasına rağmen, Dubai’ye dışardan gelenler ülkeye istedikleri kadar altın getirebiliyorlar. Bunun yanında biz, dünyanın en büyük ikinci altın imalatçısıyken, yurt dışı misafirlerimiz ülkemize girerken altınlarını getirme ve kullanmada sorun yaşıyorlar. Bu konuda önerimiz, en azından 2 kiloya kadar altını ülkemize getirebilmeleri ve diledikleri şekilde alışverişlerinde kullanabilmeleridir.” Seçimden sonraki tarihe bu konu hakkında da bir düzenlemeye gidileceğinin sözünü alan İKO, bu çözümlerin gerçekleşmesiyle sektörün önünün açılacağının ve turizmin canlanacağının altını çizerek devlet ve sektör için iyi temennilerini paylaşarak görüşmeyi sonlandırdı.

 

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle