top of page

İKO, SEKTÖR GÜNDEMİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZECEK ADIMI ATTI


İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), başta kredi kartı taksitlendirmesi ve altın esaslı muhasebe olmak üzere kuyumculuk sektörünün gündem sorunlarını aktarmak ve çözümleri için girişimlerde bulunmak üzere Ankara'da önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), kuyumculuk sektörünün gündemindeki sorunlarla ilgili Ankara'da önemli görüşmeler gerçekleştirdi. İKO, görüşmede kuyumculuk sektörünün gündem maddeleri olan kredi kartı taksitlendirmesi, altın esaslı muhasebe ve Türkiye’ye girişlerdeki altın miktarı sınırlaması sorunlarını masaya yatırdı. Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantı sorunların çözümüyle ilgili girişimleri beraberinde getirdi.

“Bazı kuyum ürünlerine en az 9 taksit getirilmeli”

Önceliği kredi kartı taksit yasağına ve altın esaslı alışveriş konusuna veren İKO, konu ile ilgili olarak Bülent Aksu’ya “Bir kaç kuyumcu esnafımızın yaptığı yanlış davranışların bedelini tüm sektör ödüyor. Tüm kuyumcular bu konuda sıkıntı çekiyor. Elektronik ürünlere, beyaz eşyaya taksit yapıldı. Dünyanın en büyük beş sektöründen biri olarak biz de en az 9 taksit talep ediyoruz.” dedi. Yazıcı, sarrafiyeye, has altına ve gram altına taksitlendirme yapılmasa da; bileziğe, 14 ayar pırlantaya ve diğer ürünlere taksitlendirme yapılması önerisinde bulundu. Öneriyi uygun bularak çözüm için ilk adımı atan Bülent Aksu “İnşallah hesap uzmanları, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Daire Başkanlıkları ve İKO kurulu ile beraber bir hafta içerisinde çalıştay düzenleyip net bir tablo çizeceğiz.” diye konuştu.

“Ülkeye girişlerdeki altın miktarı sınırlamasının önü açılmalı”

Sektörün rahat bir nefes alması için kredi kartı yasağının kaldırılma müjdesini en kısa zamanda vermeyi gönülden isteyen İKO kurulu, görüşmenin devamında Türkiye’ye girişlerde getirilen altın miktarının sınırlı olması konusuna da değindi: “Uluslararası piyasalarda Dubai hiç imalat yapmamasına rağmen, Dubai’ye dışardan gelenler ülkeye istedikleri kadar altın getirebiliyorlar. Bunun yanında biz, dünyanın en büyük ikinci altın imalatçısıyken, yurt dışı misafirlerimiz ülkemize girerken altınlarını getirme ve kullanmada sorun yaşıyorlar. Bu konuda önerimiz, en azından 2 kiloya kadar altını ülkemize getirebilmeleri ve diledikleri şekilde alışverişlerinde kullanabilmeleridir.” Seçimden sonraki tarihe bu konu hakkında da bir düzenlemeye gidileceğinin sözünü alan İKO, bu çözümlerin gerçekleşmesiyle sektörün önünün açılacağının ve turizmin canlanacağının altını çizerek devlet ve sektör için iyi temennilerini paylaşarak görüşmeyi sonlandırdı.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page