top of page

KARANLIKTA IŞILDAYAN MÜCEVHERLER


Mücevher tasarımcısı Cora Sheibani, bir ilki temsil eden “Glow: Jewels that Flouresce” koleksiyonunda usta tasarımcıların elinden çıkan mücevherlerin güzelliğini ışık oyunlarıyla betimliyor.

Güzel olan somut bir şeye “güzel” sıfatını veren, o şeyin sahip olduğu özelliklerin bütünüdür.

Bir çift göze ve zevk algısına sahip olmak güzelliği görebilme de yeterli olmaz. Güzelliğin açığa çıkmasında temelde “ışığa” ihtiyaç vardır. İster yapay olsun ister doğal ışık, ışığın değiştirilemeyecek böyle şaşırtıcı bir gerçeği var. Herkes tarafından tartışmasız güzel kabul edilen, mücevherlerimizi süsleyen taşları düşünelim. Işık en çokta bu taşların güzelliğine ayna tutuyor. Oysa, birçok mücevher tasarımcısı, floresan ve fosferansan gibi ışık özelliklerinin taşların görünümü ve kalitesi üzerindeki etkisini gözden kaçırıyor.

Güzelliği ortaya çıkarmada nasıl doğru açı fark yaratıcı bir faktör ise doğru ışık da o denli önem teşkil ediyor. Mücevher tasarımcısı Cori Sheibani’nin ise doğru ışığı bulduğunu söyleyebiliriz. Sheibani, karanlıkta ultraviole ışık verildiğinde floresan etkisi yaratan pırlanta ve değerli taşların bu güçlü fiziki özelliğini temel alarak bir yüksek mücevher koleksiyonuna imza atıyor. Sheibani, ayrıca bir ilki de temsil eden Glow: Jewels that Flouresce koleksiyonunda usta tasarımcıların elinden çıkmış sanat eserlerini andıran mücevherleri morötesi ultra viole ışık banyosuna sokarak ortaya görsel şölenli bir manzara çıkarıyor.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN