top of page

ASRIN EN BÜYÜK KARE ELMASI: THE GRAFF LESEDI LA RONA


Tam şu sıralarda bundan bin yıl sonra elmas tarihine göz attığınızda görebileceğiniz, göz ardı edilemeyecek “büyüklükte” bir haber gündemde. Ana başlıkları oluşturan bu haber dünyanın en sıra dışı elmaslarının kâşifi Londra merkezli ünlü kuyumcu Graff’tan geldi.

Graff’ın taş ustaları, 2016’da Botswana’daki Lucara Karowe madeninden çıkarılan “Işığımız” anlamına gelen Lesedi La Rona adını verdikleri kaba taştan ilk 60 kusursuz mücevherini ortaya çıkardı. Taştan aynı zamanda 302.37 karatıyla dünyadaki tüm diğer kare elmasları gerisinde bırakan zümrüt kesimi The Graff Lesedi La Rona adındaki elmas taş meydana getirildi. Son 100 yıl içinde keşfedilen türünün en büyüğü olma rekoruna sahip elmas, Amerikan Gemoloji Enstitüsü tarafından boyutu dışında renk ve billurluk kalitesi açısından da en yüksek seviyede derecelendirildi.

Lesedi La Rona’nın keşfinin ardından Graff, uzun süre taşın kaba halinden en yüksek karatı nasıl elde edebileceklerine kafa yormuştu. Sahip oldukları ekipmanlar da hesaba katıldığında 300 karat gibi bir rakama ulaşmak başta imkansız olarak atfedilmişti. Bu derece büyük bir taş için uygun ekipmanları yoktu ve taşın en son potansiyelini açığa çıkaracak daha ileri teknoloji tarayıcı ve görüntüleme yazılımı geliştirmek zorundalardı. Gemoloji dünyasının en yetenekli gemologlarını barındıran ekibiyle Graff, 1,5 yıldan fazla süren çalışmasının sonunda taşın kesimini matematiksel olarak en mükemmel sonuçları almaya imkân verecek şekilde gerçekleştirdi, işledi ve Lesedi La Rona’dan eşsiz mücevher parçaları yarattı. Ortaya çıkan küpe, yüzük ve kolyeler arasındaki rekortmen The Graff Lesedi La Rona ise sonunda şanslı alıcısına kavuşmaya hazır!

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

bottom of page