MÜCEVHER İHRACATI, MAYIS’TA 362,1 MİLYON DOLAR OLDU

June 19, 2019

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılı Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,3’lük artışla 362 milyon 190 bin 788 dolar mücevher ihracatına imza attı. Mayıs’ta en çok ihracat 156,4 milyon dolarla Yakın, Orta Doğu Asya bölgesine gerçekleştirilirken en çok ihracatın yapıldığı ülke ise 112,1 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

 

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılı Mayıs ayında 362,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek beş aylık dönemde toplam ihracatını 1 milyar 444 milyon dolara yükseltti.

 

 “Mücevher İhracatında Yukarı Yönlü bir İvme Yakaladık”

Birliğin Mayıs ayı performansını değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, mücevher sektörünün stratejik bir sektör olarak kabul edilerek her ay ihracat rekoruna imza atması için altının serbest dolaşımda olması ve altınla ticaretin serbest bırakılması gerektiğinin altını çizerek, şunları dile getirdi:

 

“2018 yılında %35’lik ihracat artışı ile ihracatını en fazla artıran iki sektörden biri olarak 2019 yılının beş ayında hedeflediğimiz seviyeleri yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mücevher ihracatımızı maksimize edebilmenin iki yolu var; bunlardan biri turizm açısından dünyanın sayılı uğrak noktalarından biri olarak kabul edilen ülkemize turistlerin yanlarında 2 – 3 kilogram altınla girişlerinin serbest bırakılması, diğer yolu da mevcut döviz baskının kırılabilmesi için altınla ticaretin serbestleşmesidir. Her iki yolu da yasallaştırarak mevcut ihracat rakamlarını katlayacağımıza inanıyoruz. Özellikle altının serbest dolaşımda olmasıyla iç piyasada faaliyet gösteren tüm sektörler, rahat bir nefes alacaklardır.”

 

En Fazla İhracat Yapılan Bölge Yakın, Orta Doğu Asya

Mayıs ayında en fazla ihracat, 156,4 milyon dolarla Yakın, Orta Doğu Asya ülke grubuna yapıldı. Yakın, Orta Doğu Asya’yı 75,5 milyon dolar ile Avrupa Birliği, 40,1 milyon dolarla Diğer Asya Ülkeleri, 38,3 milyon dolarla Diğer Avrupa Ülkeleri ve 24,3 milyon dolarla Kuzey Amerika izledi.

 

En Fazla İhracat Yapılan Ülke Birleşik Arap Emirlikleri

İhracatın en fazla yapıldığı ülkelerin başında %68 artış ve 112,1 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri gelirken BAE’yi %907 artış ve 24,2 milyon dolar ile İsviçre, %1136 artış ve 24 milyon dolar ile İngiltere, %19 azalış ve 22,7 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri, %11 artış ve 20,7 milyon dolarla Hong Kong takip etti.

 

Mayıs’taki Performansın Lideri Altından Mamul Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası

Mayıs ayında gerçekleştirilen 362,1 milyon dolarlık ihracatın lider ürün grubu, %48’lik pay ve 175,4 milyon dolarla altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası oldu.

Bu grubu %41’lik pay ve 149,9 milyon dolarla işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın, %3’lük pay ve 12,4 milyon dolar ile pırlantalı altından mamul mücevherci eşyası ve aksamı, %3’lük pay ve 10,6 milyon dolar ile gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası, %2’lik pay ve 5,8 milyon dolarla kıymetli metallerin veya kıymetli metallerle kaplama metallerin döküntü ve artıkları izledi.

 

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle