YASİN EREN: “YILIN İLK YARISI OLDUKÇA SAKİN GEÇTİ… BAYRAM VE YEREL SEÇİMLER, BU SAKİNLİĞİ YARATAN FAKTÖRLERDİ”

June 27, 2019

Zorlu geçen bir 2018 yılının ardından herkes 2019 ile ilgili çeşitli tahminlerde bulunuyordu. Bazıları daha karamsar, bazıları ise iyimser tahminlerle 2019 yılının fotoğrafını önceden çekmeye çalışıyordu. Yılın ilk 6 ayını geride bırakırken, 2019 yılı ile ilgili bazı durumlar netleşmeye başladı. Eren Has Group Genel Müdür Yardımcısı Yasin Eren; yılın ilk yarısının oldukça sakin geçtiğini, döviz alım satımında uygulanan binde 1 verginin olumsuz etkilerinin görüldüğünü ve bayram, yerel seçimler gibi takvimde yer alan dönemlerin piyasa sakinliğini arttıran faktörler olarak öne çıktığını söyledi.

 

Ülke ekonomimiz açısından kayıtlara geçecek zorlukta bir yılı geride bıraktıktan sonra 2019 yılına ümitler içinde girdi. Piyasanın nabzını yakından takip eden Eren Has Group markasının genç yöneticisi Yasin Eren, 2019 yılının ilk yarısını değerlendirdi. Oldukça durağan ve sakin bir ilk yarının geride kaldığını belirten Yasin Eren; “Yerel seçimlerin uzayan süreci, Ramazan bayram sakinliği, döviz alım satımına gelen binde bir vergi, iç piyasada kuyum alışverişinin temposunun düşmesi, yılın ilk yarısının çok sakin geçmesine yol açtı” dedi.

 

Döviz alım satımında uygulanan verginin ihracat yapan firmalar için handikap yarattığını vurgulayan Yasin Eren; “Hem malı satarken hem de yurt dışından bakiye gelirken binde 1 + binde 1 toplam, binde 2’yi bulan bir vergi ortaya çıkıyor. Yüksek meblağlardaki ticaret için bu sürpriz vergi olumsuzluk yaratıyor. Piyasada genel olarak belirsizlik hakim. İnsanlar tedirgin ve rahat bir şekilde alışveriş yapamıyorlar. 2018 yılı çok zor bir yıldı ama hem döviz kurlarının hareketliliği hem de değerli maden fiyatlarındaki hareketlilik, bize iş hacmi olarak yansıyordu. Bu yıl daha stabil bir durum söz konusu. Üretimin azalmasının da etkisiyle has değerli maden satışlarımız az da olsa düştü” diye konuştu.

 

Eren Has Group ile çalışan firma sayısının hem İstanbul’da hem de Anadolu’da artışta olduğunu ve bu durumun yılın ilk yarısında da pozitif bir şekilde geliştiğini sözlerine ekleyen Eren; yılın ikinci yarısının daha iyi geçeceğini tahmin ettiğini, döviz kurlarında aşırı bir hareketlenme olmazsa, vatandaşların tüketim için harekete geçeceğini dile getirdi.

Please reload

Please reload

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN

November 11, 2019

1. Turizm Güvenliği Çalıştayı’na katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İKO Başkanı Atayık’ın talebi üzerine yer tahsis edilmesi durumunda Kapalıçarşı’ya yeniden Polis Karakolu kurulacağı sözünü verdi. Çalışkan...

September 20, 2019

Brink’s, dünya standartlarındaki güvenli lojistik hizmeti ve üstün koruma sağlamak üzere tasarlanmış olan gelişmiş teknolojili özel çözümleri ile sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve emniyet konularında 160 yıldır müşt...

September 20, 2019

Çünkü yenilenme sürecini tamamlayan Pandora’ya geriye sadece yeniden doğuşunu kutlamak kalmıştı…

Danimarka merkezli popüler mücevher ve takı markası Pandora’nın 2017’de yakaladığı ivme, son iki yılda yerini sabit bir düşüş...

September 20, 2019

Yaratıcı, farklı, cesur ve ilerleyen kadının markası Kısmet by Milka, 3 sene önce Mykonos’ta açtığı ilk yazlık butiği sonrasında 2019 yılının ilk yeni mağazasını Bodrum Yalıkavak Marina’da açtı.

Sezonu, el işçiliğindeki mü...

September 20, 2019

Fuara katıldınız ve bunu fuar süresince CNR Fuar Merkezi’nde Instagram ve Facebook’a giren, kuyumculukla ilgilenen kişilere duyurmak istiyorsunuz. Konum bazlı reklamlar ile artık bu çok kolay. Tek yapmanız gereken birkaç...

September 20, 2019

Tasarımlarında çocukluğumuzun fantastik temalarını ele alan Aisha Baker, yarattığı kendi harikalar diyarında klasik dünya masallarını 21. yüzyıla yeniden uyarlıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde peri masallarının...

Older Posts >

Please reload

Copyright 2016  

Altın Dünyası Yayın Grubu, Yayın Dünyası Yayıncılık Gazetecilik ve Dağıtın Anonim Şirketi'nin tescilli markasıdır.

Sitede yayınlanan haberler ya da her türlü içeriğin, Altın Dünyası'nın izni olmadan kullanılması yasaktır.

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle