top of page

YASİN EREN: “YILIN İLK YARISI OLDUKÇA SAKİN GEÇTİ… BAYRAM VE YEREL SEÇİMLER, BU SAKİNLİĞİ YARATAN FA


Zorlu geçen bir 2018 yılının ardından herkes 2019 ile ilgili çeşitli tahminlerde bulunuyordu. Bazıları daha karamsar, bazıları ise iyimser tahminlerle 2019 yılının fotoğrafını önceden çekmeye çalışıyordu. Yılın ilk 6 ayını geride bırakırken, 2019 yılı ile ilgili bazı durumlar netleşmeye başladı. Eren Has Group Genel Müdür Yardımcısı Yasin Eren; yılın ilk yarısının oldukça sakin geçtiğini, döviz alım satımında uygulanan binde 1 verginin olumsuz etkilerinin görüldüğünü ve bayram, yerel seçimler gibi takvimde yer alan dönemlerin piyasa sakinliğini arttıran faktörler olarak öne çıktığını söyledi.

Ülke ekonomimiz açısından kayıtlara geçecek zorlukta bir yılı geride bıraktıktan sonra 2019 yılına ümitler içinde girdi. Piyasanın nabzını yakından takip eden Eren Has Group markasının genç yöneticisi Yasin Eren, 2019 yılının ilk yarısını değerlendirdi. Oldukça durağan ve sakin bir ilk yarının geride kaldığını belirten Yasin Eren; “Yerel seçimlerin uzayan süreci, Ramazan bayram sakinliği, döviz alım satımına gelen binde bir vergi, iç piyasada kuyum alışverişinin temposunun düşmesi, yılın ilk yarısının çok sakin geçmesine yol açtı” dedi.

Döviz alım satımında uygulanan verginin ihracat yapan firmalar için handikap yarattığını vurgulayan Yasin Eren; “Hem malı satarken hem de yurt dışından bakiye gelirken binde 1 + binde 1 toplam, binde 2’yi bulan bir vergi ortaya çıkıyor. Yüksek meblağlardaki ticaret için bu sürpriz vergi olumsuzluk yaratıyor. Piyasada genel olarak belirsizlik hakim. İnsanlar tedirgin ve rahat bir şekilde alışveriş yapamıyorlar. 2018 yılı çok zor bir yıldı ama hem döviz kurlarının hareketliliği hem de değerli maden fiyatlarındaki hareketlilik, bize iş hacmi olarak yansıyordu. Bu yıl daha stabil bir durum söz konusu. Üretimin azalmasının da etkisiyle has değerli maden satışlarımız az da olsa düştü” diye konuştu.

Eren Has Group ile çalışan firma sayısının hem İstanbul’da hem de Anadolu’da artışta olduğunu ve bu durumun yılın ilk yarısında da pozitif bir şekilde geliştiğini sözlerine ekleyen Eren; yılın ikinci yarısının daha iyi geçeceğini tahmin ettiğini, döviz kurlarında aşırı bir hareketlenme olmazsa, vatandaşların tüketim için harekete geçeceğini dile getirdi.

Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN