top of page

60 Yılın Ardındaki Hikaye: Graff Diamonds

Mücevherlerinde gösterdiği olağanüstü işçiliği ile 60 yıldır başarısıyla dikkat çeken İngiliz mücevher evi Graff’ın geçmişine iniyoruz.

Başarının ardında bulunan hikayenin temelinde Laurence Graff'ın inanılmaz başarı öyküsü yatıyor. İlk şirketini 18 yaşında kuran Laurence Graff, 1960 yılında daha 20 yaşındayken Graff Diamonds’ı kurdu ve iki yılın ardından iki küçük perakende mağaza açtı.


Graff 2013 yılında, kurulduğu yıldan beri mücevher sektörüne verdiği hizmetlerden dolayı İngiliz monarşisi tarafından Britanya İmparatorluğu Nişanı’na layık görüldü. Seçkin çalışmaları ve zanaatına olan bağlılığı nedeniyle Kraliçe 2. Elizabeth tarafından verilen bu unvan, Graff'ın ‘‘Elmasların Kralı’’ lakabını daha da pekiştirdi.

Laurence Graff

Graff, var olduğu andan itibaren kurucu ailenin işlettiği sayılı lüks mücevher evinden biri olmaya devam ediyor. Laurence Graff, markanın başkanlığını üstlenirken oğlu olan François Graff, markanın yönetim şefi pozisyonunda görev yapıyor.


Elmasın, madenden çıkarıldığı ilk andan mağazaya kadar geçirdiği serüvenin her aşamasında Laurence yer alıyor.


Graff dünya çapında markalaşmaya sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda Lesotho ve Botswana'da madenleri bulunan Gem Diamonds'ın ve Graff'ın cilalama ve tedarik bölümü olarak hizmet veren lider bir elmas üreticisi South African Diamond Corporation'ın (SAFDICO), kilit liderlerinden biri olarak başarısından söz ettiriyor.

Graff'ın Antwerp, Botswana ve New York'taki atölyelerinde en iyi cilacılar ve kesiciler çalışırken, muhteşem mücevherleri bir araya getirmenin büyüsü, genel merkezin bulunduğu Londra Mayfair'deki Graff mücevher atölyesinde gerçekleşiyor. Bu atölyede üretimi Laurence Graff'ın kardeşi, usta zanaatkâr Raymond Graff yönetiyor.


Rakipsiz İşçilik

"Mücevher evi Graff, en iyi, en nadir ve yalnızca en iyi taşları temsil eder," diyen elmas ustası Laurence Graff, mücevherlerin doğal güzelliğine duyulan derin anlamı ifade ediyor. Laurence Graff'ın yaşam boyu süren tutkusu, zanaatkârların hassasiyet ve beceriyle çalışmasından her bir eserdeki eşsiz taş kalitesine kadar atölyenin tüm yönlerini etkiliyor.


Değerli metal, mücevherin genel montajı yapılmadan önce, her bir mücevheri yerinde tutan ayarlar oluşturmak için önce dövülür ve gerilir. Böylelikle mücevherlere hayat vermek için her unsur, ele alınmaya hazırdır. Bu süreçte, taşların kusursuz oturması, mücevherin akıcı hareket etmesi ve son olarak takan kişinin rahat hissetmesi için saatlerce emek verilir.


Zanaatkârlar, balmumu döküm yöntemi gibi yüzlerce yıldır değişmeden kalan eski teknikleri kullanır. Bunlar, karmaşık tasarımlar için son teknoloji bilgisayar destekli tasarım (CAD), 3D baskı ve yüksek teknoloji ürünü tarayıcılarla birleştirilir.


Müşteriler için ek bir güvenlik özelliği olarak, 0,3 karatın üzerindeki pırlantaların kuşağına Graff logosunu ve benzersiz GIA kodunu mikro olarak yazmak için pırlanta lazer yazıt teknolojisi kullanılmaktadır.


Graff'ın mücevherlerinde kanıtladığı başarısını, yakın geçmişe giderek incelemek isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.


Graffabulous

Graff 2022 yılında, zanaatın sınırlarını daha önce hiç olmadığı kadar zorladı. Uzman mücevher kesicileri ve parlatıcıları, her bir taşa hayat vermek için saatler harcadı. Bunun sonucunda, daha önce hiç görülmemiş bir karmaşıklık seviyesini sergileyen benzersiz tasarımlarda dövülmüş hassas kesimli taşlar ortaya çıktı.


38 karatlık, yastık kesim, beyaz elmastan 109 karatlık nadir bulunan ısıtılmamış Sri Lanka safirine kadar her bir tasarım büyüleyici mücevherler tarafından belirlendi. Koleksiyonda yer alan 20 kolye, bir taştan diğerine ritmik bir akış sağlayan titiz bir yapıya sahipken, zıt elmas kesimlerine sahip 25 nefes kesici yüzük, Graff’ın eşsiz zanaatkârlığının kanıtıdır.

Kolye; 100 karat armut biçimli, zümrüt ve baget kesimli, oval ve yuvarlak elmasların eşlik ettiği 50 karatlık pırlantayı sergiliyor.

Graff Diamonds, Ocak ayında Paris Couture Haftası'nda bir başka muazzam tasarımını tanıttı. Tasarım ve işçilikte bir güç gösterisi olan bu olağanüstü kolye, 100 karat armut biçimli, zümrüt ve baget kesimli, oval ve yuvarlak elmasların eşlik ettiği 50 karatlık pırlantayı sergiliyor. Graff'ın yüksek mücevher parçalarından bir seçkiyle birlikte sunulan kreasyon, ilk olarak 2021'de piyasaya sürülen Tribal Koleksiyonu'nda görülen çağdaş motifleri de genişletiyor.Comments


Ekran Resmi 2022-10-23 20.29.04.png

KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN

ALTIN DUNYASI HAFTALIK MAILING LİSTESİNE KAYIT OLUN